Śmierć w Rosji. Wypadek w zakładach produkujących wzbogacony uran

Jakub Krzywiecki

Oprac.: Jakub Krzywiecki

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
433
Udostępnij

W rosyjskich zakładach produkujących wzbogacony uran doszło do wypadku, w wyniku którego rozhermetyzowano butlę ze zubożonym uranem. Agencja TASS podała, że w wyniku incydentu jedna osoba zginęła. Rosjanie zapewniają, że tło promieniowania pozostaje w normie i nie ma zagrożenia dla ludzi i środowiska.

W zakładach produkujących paliwo jądrowe doszło do wypadku. Nie żyje jedna osoba
W zakładach produkujących paliwo jądrowe doszło do wypadku. Nie żyje jedna osobaUralskie Zakłady ElektrochemicznePUSTE

W piątek doszło do poważnego wypadku w Uralskich Zakładach Elektrochemicznych, które znajdują się w pobliżu Jekaterynburga. O sprawie w komunikatach poinformowała zarówno firma, jak i kontrolująca ją państwowa agencja Rosatom, która kontroluje rosyjski przemysł energetyki jądrowej.

"W dniu 14 lipca o godzinie 9:13 czasu lokalnego (6:13 w Polsce - red.), w zamkniętym pomieszczeniu warsztatu nr 53 Uralskich Zakładów Elektrochemicznych rozhermetyzowano butlę z sześciofluorkiem zubożonego uranu o objętości jednego metra sześciennego" - czytamy w oświadczeniu.

Komunikat zawiera też informację, że jedna osoba została ranna. Po godzinie 10:00 czasu polskiego agencja TASS, powołując się na służby ratunkowe poinformowała, że w wyniku wypadku jedna osoba zmarła.

Rosjanie: Nie ma zagrożenia dla ludzi

Rosatom podkreśla, że "incydent został szybko zlokalizowany i nie stwarzał zagrożenia dla ludności" i trwa dekontaminacja warsztatu, czyli proces usuwania substancji potencjalnie niebezpiecznych.

W oświadczeniu pojawia się zdanie, że w zakładach przeprowadzono badania poziomu promieniowania. Ma pozostawać w normie i według rosyjskich władz nie ma zagrożenia dla ludzi i środowiska.

Rosatom wskazuje też, że zubożony sześciofluorek uranu jest produktem ubocznym przetwarzania sześciofluorku uranu na wzbogacony uran. Związek ten ma być 1,7 razy mniej radioaktywny, niż naturalny uran.

Uralskie Zakłady Elektrochemiczne to największe na świecie przedsiębiorstwo zajmujące się wzbogacaniem uranu. Proces ten służy późniejszej produkcji paliwa jądrowego dla elektrowni atomowych.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Arkadiusz Mularczyk o OBWE: Nie pozwoliła sobie na wyrzucenie Rosji
      Arkadiusz Mularczyk o OBWE: Nie pozwoliła sobie na wyrzucenie RosjiRMF24.plRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      232
      Super
      relevant
      80
      Hahaha
      haha
      48
      Szok
      shock
      30
      Smutny
      sad
      23
      Zły
      angry
      20
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      433
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na