Rumunia: Władze kupią zamek Drakuli
Władze lokalne miasta Braszów w środkowej Rumunii postanowiły kupić zamek Bran w Siedmiogrodzie, prezentowany turystom jako siedziba słynnego Drakuli. Zamek został wystawiony na sprzedaż przez obecnego właściciela z rodu Habsburgów.
Rumuńskie stacje telewizyjne Realitatea TV i Antena 3 poinformowały w poniedziałek, że Rada Okręgowa Braszowa zapłaci 60 mln euro Dominikowi Habsburgowi i dwóm jego braciom, spadkobiercom księżnej Ileany, która była ostatnią właścicielką zamku przed jego nacjonalizacją w 1948 r.
Władze lokalne podały, że zamierzają wziąć w tym celu kredyt leasingowy na 10 lat w jednym z banków austriackich.
Dominik Habsburg odzyskał Bran w maju bieżącego roku w ramach postępowania restytucyjnego.
Obecny właściciel zobowiązany jest utrzymać przez trzy lata muzealny charakter obiektu i może go w tym czasie sprzedać wyłącznie państwu rumuńskiemu.
W świetle źródeł historycznych, żyjący w latach 1431-1476 władca Wołoszczyzny Vlad III Tepes (Palownik) nie był wampirem, a praktykowane przez niego wbijanie opornych bojarów i tureckich jeńców na pal nie odbiegało od standardów epoki. Drugi przydomek Draculea (Syn Smoka lub Syn Diabła) oznacza po prostu, że jego ojcem był Vlad II Dracul (Smok) - członek utworzonego przez cesarza Zygmunta Luksemburczyka rycerskiego Zakonu Smoka, któremu patronował św. Jerzy.
Legendy o karpackim wampirze, powstałe niewątpliwie z inspiracji politycznych oponentów Vlada III, wykorzystał w swej powieści "Drakula" (1897) Brytyjczyk Bram Stoker. Zawarty w książce opis siedziby krwawego hrabiego ma wiele wspólnego z Branem - jednak według historyków Vlad III nigdy w tym zamku nie był.
INTERIA.PL/PAP