Poszerzanie strefy Schengen
Zniesienie kontroli na przejściach granicznych lądowych i morskich rozpocznie się 31 grudnia 2007 - potwierdzili zebrani na szczycie w Brukseli przywódcy krajów Unii Europejskiej.
wyniesie około trzech miesięcy w stosunku do daty pierwotnie wyznaczonej na październik 2007 r. Natomiast kontrole graniczne na lotniskach w nowych krajach UE dla obywateli podróżujących w obrębie strefy Schengen miałyby zniknąć najpóźniej do 29 marca 2008 roku.
Stanie się tak pod warunkiem, że spełnione zostaną wszystkie wymogi związane z zastosowaniem dorobku prawnego Schengen - zastrzegli przywódcy państw Unii.
Ocenią to jesienią przyszłego roku unijni ministrowie spraw wewnętrznych. Sprawdzą, czy system informacji Schengen działa sprawnie oraz czy każdy z nowych krajów Unii spełnia wymagania traktatowe dotyczące zabezpieczenia granic. Potem decyzję tę będą musieli jeszcze formalnie zatwierdzić na szczycie UE w grudniu przywódcy państw.
Decyzja o przyłączeniu nowych członków do strefy Schengen nie będzie więc automatyczna. Każdy z nowych krajów będzie oceniany osobno. Możliwe, że nie wszystkie nowe kraje wejdą do Schengen jednocześnie. Niektóre, w których ocena nie wypadnie pomyślnie, będą musiały być może poczekać dłużej niż inne.
), będzie kosztować polski budżet tylko 200 tys. euro. Polska liczy na to, że większość tej kwoty pokryje z unijnego funduszu Schengen.
Kraje, które mają wejść do Schengen, to dziewięć nowych krajów członkowskich (bez Cypru). Obecnie w strefie Schengen są stare kraje Unii (bez Wielkiej Brytanii i Irlandii) oraz należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego Norwegia i Islandia.
INTERIA.PL/PAP