Reklama

Pierwszy kobiecy zespół wyszedł w przestrzeń kosmiczną

Po raz pierwszy w historii zespół składający się wyłącznie z kobiet wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną. Astronautki NASA Christina Koch i Jessica Meir, przebywające na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), opuściły pokład, by dokonać niezbędnych napraw regulatora ładowania i rozładowania baterii stacji.

Podczas sześciogodzinnej operacji, rozpoczętej o godz. 13:38 czasu polskiego, astronautki miały wymienić zepsuty zasilacz jednej z baterii.

"Jessica i Christina, jesteśmy z was bardzo dumni. Wszystko będzie dobrze" - powiedział przez krótkofalówkę z pokładu ISS astronauta Andrew Morgan, kiedy kobiety opuściły właz.

Koch i Meir miały zainstalować nowe baterie podczas spaceru w przyszłym tygodniu, ale wyjście w przestrzeń kosmiczną przyspieszono ze względu na awarię zasilacza, do której doszło w poprzedni weekend.

NASA planowała przeprowadzić pierwszy w historii spacer w kosmosie zespołu składającego się jedynie z kobiet wiosną, jednak operację przełożono ze względu na brak dwóch kosmicznych skafandrów w odpowiednim rozmiarze.

Reklama

Zadowolenie z piątkowego spaceru wyraziła m.in. Kathy Sullivan, pierwsza w historii amerykańska astronautka, która odbyła spacer kosmiczny (11 października 1984 r.). "Miejmy nadzieję, że to będzie teraz normą" - powiedziała z kolei Tracy Caldwell Dyson, która trzykrotnie spacerowała w kosmosie.

Był to czwarty spacer w kosmosie Koch, która odbywa 11-miesięczną misję. Ma to być najdłuższa misja kobiety w kosmosie w historii.

Dla Mair był to pierwszy kosmiczny spacer. Została ona 228. osobą na świecie i 15 kobietą, która odbyła spacer kosmiczny.

Historia kosmicznych spacerów

Pierwszym człowiekiem, który - 18 marca 1965 r. - wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną, był radziecki kosmonauta Aleksiej Leonow. Leonow zmarł w ubiegły piątek w wieku 85 lat. Kosmiczny spacer Leonowa w czasie lotu statku Woschod 2 trwał zaledwie 12 minut. Kosmonauta oddalił się od statku na odległość 5 metrów, ubezpieczany liną z kablem telefonicznym.

W następnych latach wychodzenie w kosmos stało się zwykłym zajęciem kosmonautów na orbicie, ale to właśnie eksperyment Leonowa pokazał, że człowiek w specjalnym skafandrze może przebywać w otwartej przestrzeni kosmicznej.

Kilka tygodni po Leonowie - 3 czerwca 1965 roku - amerykański kosmonauta Ed White wyszedł na 20 minut z kabiny statku Gemini, połączony z nim przewodem tlenowym i wyposażony w silniczek sterujący.

Pierwszą kobietą, która odbyła spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej, była Swietłana Sawicka (25 lipca 1984 r.).

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy