Odkrycie w starożytnych łaźniach. Znaleziono artefakt sprzed tysięcy lat
Archeolodzy natknęli się w Hiszpanii na niezwykły artefakt z czasów Cesarstwa Rzymskiego. W ruinach starożytnych łaźni znaleziono metalową kratę praktycznie nienadszarpniętą zębem czasu. "To kolejne wyjątkowe odkrycie na tym obszarze" - podkreślili badacze.

Odkrycia dokonano w hiszpańskim mieście Merida, w środkowo-zachodniej części półwyspu Iberyjskiego. W obrębie starożytnej kolonii wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO archeolodzy odkryli wcześniej pozostałości amfiteatru, teatru, cyrku i "unikalny" system kanalizacji.
Na przestrzeni ostatnich miesięcy badacze Konsorcjum Monumentalnego Miasta Merida natknęli się także na ruiny starożytnych łaźni. W apodyterium, czyli przebieralni, znaleziono w tym tygodniu żelazną kratę.
"Jest w praktycznie nienaruszonym stanie" - zaznaczyli w oświadczeniu archeolodzy.
Wyjątkowe znalezisko w starożytnych łaźniach. Wkrótce będzie można je oglądać
Krata najprawdopodobniej znajdowała się w oknie budynku. Żelazny artefakt przetrwał prawie nienaruszony zębem czasu przez blisko 2 tys. lat. Znalezisko ma zostać odczyszczone i wystawione na widok publiczny.
"To kolejne wyjątkowe znalezisko na tym obszarze" - napisano. "Pod ziemią wciąż znajduje się wiele zabytków, które czekają na odkrycie" - oceniło konsorcjum.
Niezwykłe odkrycie w Meridzie. Miasto założono ponad 2 tys. lat temu
Podobną żelazną kratę znaleziono w latach 60. w kuchni rezydencji Casa del Anfiteatro. W domu znaleziono także mozaikę przedstawiającą sceny zbierania winogron.
Starożytna kolonia w Meridzie została założona w 25 r. p.n.e. przez rzymskiego cesarza Oktawiana Augusta. Ośrodek administracyjny, przemysłowy i handlowy powstał jako "wyidealizowany model Rzymu". Służył jako stolica Luzytanii, najbardziej wysuniętej na zachód prowincji Cesarstwa Rzymskiego.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!