Kraje UE: Demokracja na Ukrainie to warunek jej integracji z Europą
Siedem krajów UE - Beneluksu i Grupy Wyszehradzkiej - w środę zaapelowało w Nowym Jorku do Ukrainy, by zagwarantowała demokratyczny charakter wyborów w październiku. Ostrzegły, że brak postępów w zakresie praworządności opóźni integrację Ukrainy z UE.
Obecni na sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ministrowie spraw zagranicznych Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Holandii, Belgii i Luksemburga we wspólnym oświadczeniu zwrócili uwagę na regres demokracji na Ukrainie w ostatnim roku, czego przejawem był proces byłej premier Julii Tymoszenko.
"Jesteśmy świadkami pogarszania się sytuacji w obszarze rządów prawa i praw człowieka, jak również całego stanu demokracji. Uwięzienie i proces Julii Tymoszenko oraz innych polityków jej rządu okazało się poważnym symptomem tych negatywnych tendencji. Te politycznie motywowane procesy dowodzą, że system sądowniczy na Ukrainie nie spełnia międzynarodowych standardów sprawiedliwości, transparentności i niezawisłości"- podkreślili ministrowie w oświadczeniu.
Wytknęli oni Ukrainie brak postępów w dziedzinie wolności mediów i zapewnienia równego dostępu do nich kandydatom politycznym.
Ostrzegli też, że od tego, jak Ukraina będzie przestrzegać norm demokracji, będzie zależało "tempo jej politycznego stowarzyszenia i ekonomicznej integracji z Unią Europejską".
Ukraina wynegocjowała umowę stowarzyszeniową z UE, w tym układ o wolnym handlu, co miało przybliżyć perspektywę przyjęcia jej w przyszłości do Unii. Sygnatariusze oświadczenia dali jednak do zrozumienia, że do podpisania tych dokumentów nie dojdzie, jeśli Ukraina nie poczyni postępów w zakresie demokratyzacji życia w kraju.
"Chociaż UE przywiązuje wielką wagę do pogłębienia stosunków z Ukrainą, przypominamy, że widoczna poprawa w zakresie rządów prawa w tym kraju jest istotna dla podpisania umowy stowarzyszeniowej" - czytamy w oświadczeniu.
Siedmiu ministrów zaapelowało, aby październikowe wybory na Ukrainie odbyły się zgodnie z międzynarodowymi normami demokracji.
"Wzywamy rząd Ukrainy do zapewnienia, żeby nadchodzące wybory odbyły się zgodnie ze standardami Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, włącznie z pełną współpracą z misjami obserwatorów międzynarodowych" - stwierdza oświadczenie.
Przeprowadzając w październiku demokratyczne wybory, przywódcy Ukrainy odzyskają zaufanie obywateli swego kraju oraz całej Europy" - konkludują szefowie dyplomacji krajów Beneluksu i Grupy Wyszehradzkiej.