Kamerun: Śmierć dziennikarza. Ciało znaleziono pięć dni po porwaniu

Joanna Mazur

Oprac.: Joanna Mazur

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
6
Udostępnij

Okaleczone ciało kameruńskiego dziennikarza Martineza Zogo zostało znalezione w pobliżu Jaunde, stolicy Kamerunu. Stało się to pięć dni po tym, jak mężczyzna został uprowadzony przez niezidentyfikowanych napastników. Według obrońców mediów zaginięcie i śmierć Zogo to kolejna oznaka niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą praca dziennikarza w tym kraju.

Ciało kameruńskiego dziennikarza Martineza Zogo znaleziono pięć dni po zaginięciu
Ciało kameruńskiego dziennikarza Martineza Zogo znaleziono pięć dni po zaginięciuDANIEL BELOUMOU OLOMOAFP

"Martinez Zogo, który był dyrektorem prywatnej stacji radiowej Amplituda FM, został porwany 17 stycznia bieżącego roku przez nieznanych napastników. Mężczyzna próbował schronić się przed nimi na posterunku policji" - zaznacza organizacja Reporterzy bez Granic, na którą powołuje się "The Guardian".

Kamerun. Dziennikarz Martinez Zogo zamordowany

Organizacja dodaje, że Zogo mówił ostatnio na antenie o sprawie domniemanej defraudacji, w którą zamieszany był ośrodek medialny z powiązaniami rządowymi.

Redaktor naczelny Amplituda FM i kolega zmarłego dziennikarza, Charlie Amie Tchouemou, potwierdził uprowadzenie i śmierć Zogo. "Policja i rząd nie odpowiedziały na wezwania do komentarza" - donosi brytyjski dziennik.

Do tragedii związanej z dziennikarzem odniósł się Związek Zawodowy Dziennikarzy Kameruńskich, który stwierdził, że kameruńskie media właśnie straciły jednego ze swoich członków, "ofiarę nienawiści i barbarzyństwa". W oświadczeniu pytano: "Gdzie jest wolność prasy, wolność opinii i wolność słowa w Kamerunie, skoro praca w mediach wiąże się teraz ze śmiertelnym ryzykiem?"

Kamerun. Seria zabójstw dziennikarzy

Śmierć Martineza Zogo jest najnowszym z serii ataków na dziennikarzy w Kamerunie. To jeden z wielu krajów na kontynencie "od Burkina Faso, przez Etiopię, po Gwineę Równikową", gdzie osoby pracujące w tym zawodzie skarżą się, że wolność mediów jest zagrożona przez autorytarne rządy.

"Chociaż Kamerun ma jeden z najbogatszych krajobrazów medialnych w Afryce, jest jednym z najniebezpieczniejszych krajów kontynentu dla dziennikarzy, którzy działają we wrogim i niepewnym środowisku" - piszą Reporterzy bez Granic.

"Guardian" przywołuje historie innych dziennikarzy. Ahmed Abba, reporter radia France Internationale, został aresztowany w lipcu 2015 roku i uwięziony na dwa lata pod zarzutem terroryzmu, który grupy działające na rzecz prawa określiły jako fikcyjny.

Z kolei reporter Paul Chouta, który pracował dla prywatnej strony internetowej z wiadomościami "Cameroon Web", został pobity i zasztyletowany przez nieznanych napastników w 2019 roku.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Kaleta w "Graffiti" o Sikorskim: Pożyteczny idiota Kremla
      Kaleta w "Graffiti" o Sikorskim: Pożyteczny idiota KremlaPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na