Fallaci kontra islam
Przed sądem w Bergamo staje dzisiaj dziennikarka i pisarka o wyrazistych poglądach, Włoszka Oriana Fallaci, oskarżona o obrazę islamu i jego wyznawców.
Dziennikarkę oskarżył człowiek znany we Włoszech z kampanii przeciwko zawieszaniu chrześcijańskich krzyży w salach szkolnych.
Według prezesa Związku Muzułmanów we Włoszech, Adela Smitha, w 18 zdaniach zawartych w ostatniej książce Fallaci - "Siła rozumu" - autorka obraziła islam i jego wyznawców.
"Siła rozumu" to kolejna po "Wściekłości i dumie" kontrowersyjna książka, w której Fallaci oskarża Europę, UE, ONZ oraz Kościół katolicki o słabość wobec islamu. "Europa coraz bardziej staje się prowincją i kolonią islamu" - Fallaci dziwi się, że Kościół prowadzi dialog z tą religią.
Prozą Fallaci poczuł się oburzony człowiek, który powiedział o Chrystusie ukrzyżowanym, że to "zwłoki, których widok jest szkodliwy dla muzułmańskich dzieci chodzących do szkoły".
Rozprawa sądowa odbędzie się wbrew opinii prokuratury, która nakazała odesłanie sprawy do archiwum. Sędzia uważa, że Oriana Fallaci może być winna naruszenia artykułów 406. i 403. włoskiego Kodeksu Karnego: obrazy religii dozwolonej na terenie państwa włoskiego.
Tymczasem prokuratura uważa, iż określenia, których użyła pisarka, chociaż "z pozoru ostre, nacechowane gniewem, pogardliwe wobec narodów, kultur i religii odmiennych od zachodnich, mogą być uznane za posłużenie się literacką metaforą i przenośnią".
Oriana Fallaci to jedna z najsłynniejszych dziennikarek świata. Była korespondentką wojenną na Bliskim Wschodzie, w Azji i Ameryce Południowej. Międzynarodowy rozgłos przyniósł jej cykl wywiadów z najwybitniejszymi osobistościami politycznymi świata, m.in. z Henrym Kissingerem, ajatollahem Chomeinim, Lechem Wałęsą. Poczytnością cieszą się także jej powieści, np.: "Penelopa na wojnie", "List do nienarodzonego dziecka", "Inszallah", "Wściekłość i duma" i wspomniana "Siła rozumu".