Reklama

Reklama

Czysty tlen na Marsie. Naukowcy uzyskali go z atmosfery planety

Udało się uzyskać niewielką ilość czystego, nadającego się do oddychania tlenu z rozrzedzonej atmosfery Marsa - informuje agencja kosmiczna NASA. Cały proces wykonał instrument naukowy znajdujący się na pokładzie marsjańskiego łazika Perseverance.

Niewielki instrument nazwany MOXIE (skrót od Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) uzyskał pięć gramów tlenu, ilość wystarczającą na ok. 10 minut oddychania, z atmosfery Marsa składającej się w 95 proc. z dwutlenku węgla.

Pozostałe pięć proc. marsjańskiej atmosfery, której gęstość jest równa zaledwie jednemu proc. atmosfery ziemskiej, składa się głównie z azotu i argonu. Wolny tlen występuje na Marsie w ilościach śladowych.

Pierwsza taka udana próba

Próbkę atmosfery MOXIE podgrzał do bardzo wysokiej temperatury, aby oddzielić atomy tlenu od atomów węgla. Eksperyment był pierwszą udaną próbą wykorzystania zasobów innej planety do bezpośredniego użycia przez człowieka.

Reklama

Naukowcy NASA podkreślają, że trudno przecenić wagę tego faktu. - To pierwsza technologia, która umożliwi przyszłym astronautom żyć na powierzchni innej planety, korzystając z jej zasobów - powiedziała Trudy Kortes, dyrektor ds. technologii NASA.

Zobacz także: Hiszpania: Niezwykłe zjawisko. Ognista łuna na niebie. Widziały ją tysiące osób

Tlen kluczowy przy eksploracji Marsa

Tlen w dużych ilościach ma kluczowe znaczenie dla ewentualnej, przyszłej eksploracji Marsa przez ludzi. Jest on potrzebny nie tylko do oddychania, ale także jako niezbędny składnik paliwa rakietowego umożliwiającego powrót na Ziemię.

Według obliczeń NASA wyniesienie w przestrzeń kosmiczną z powierzchni Czerwonej Planety czterech astronautów wymagałoby siedmiu ton paliwa rakietowego i aż 25 ton tlenu. Natomiast do oddychania przez rok na Marsie astronautom wystarczyłaby tylko tona tlenu.

Przetransportowanie tak dużych ilości tlenu z Ziemi jest niewykonalne. Trzeba uzyskać go na miejscu. MOXIE, który może wytwarzać do 10 gramów tlenu na godzinę, udowodnił, że jest to teoretycznie możliwe.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL