Brytyjczycy cytują ustalenia polskich naukowców. Chodzi o liczbę kroków
Cztery tysiące kroków dziennie wystarczy, aby zmniejszyć ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny - dowiedli naukowcy na podstawie największej z dotychczas wykonanych tego typu analiz. Wnioski z badań przeprowadzonych przez polski zespół z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi opublikował "The Guardian". Dziennik zwrócił uwagę m.in. na to, że choć przed pandemią Brytyjczycy bez problemu "wyrabiali" konieczny poziom, po jej zakończeniu poziom aktywności fizycznej nie wrócił już do poprzednich wskazań. - Im więcej chodzisz, tym lepiej - podsumowuje prof. Banach, pod którego kierunkiem dokonano najnowszego odkrycia.

Wiadomo, że siedzący tryb życia nie jest najlepszy dla zdrowia. Do tej pory nie było jednak jasne, jaka jest optymalna liczba kroków, które powinno się wykonywać dziennie - zwraca uwagę "The Guardian", informując o wynikach badań naukowców pod kierunkiem Macieja Banacha, profesora kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w Polsce.
Ile kroków robić dziennie, aby zmniejszyć ryzyko śmierci?
Jak wynika z badań, opublikowanych w European Journal of Preventive Cardiology, już 3967 kroków dziennie zmniejsza ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. 2337 kroków zmniejsza natomiast ryzyko umieralności z powodu chorobami sercowo-naczyniowymi. Każdy wzrost o 1000 kroków powyżej tych wartości wiąże się z 15-proc. redukcją ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny, podczas gdy wzrost o 500 kroków powoduje 7-proc. redukcję umieralności z powodu chorób układu krążenia.
W analizie wykorzystano dane z 17 wcześniejszych badań, w których udział wzięło 226 889 osób obserwowanych przez średnio siedem lat.
Profesor Maciej Banach: Im więcej chodzisz, tym lepiej
- Nasze badania potwierdza, że im więcej chodzisz, tym lepiej - mówił prof. Banach. Jak dodał dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania - tego, czy żyje się w umiarkowanym, subtropikalnym czy subpolarnym regionie świata.
- Ponadto nasza analiza wskazuje, że potrzeba zaledwie 4000 kroków dziennie, aby znacznie zmniejszyć liczbę zgonów z jakiejkolwiek przyczyny, a jeszcze mniej, aby zmniejszyć liczbę zgonów z powodu chorób układu krążenia - wyjaśnił.
Jeśli chodzi o grupy wiekowe - w młodszych największą poprawę stanu zdrowia zaobserwowano u osób, które dziennie pokonują od 7-13 tys. kroków. U osób starszych od 60 lat w górę mowa o 6-10 tys. kroków.
Także w przypadku zwiększenia dystansu i przejścia do 20 tys. kroków (około 15 km) korzyści zdrowotne nadal rosną, na co zwracał uwagę zespół badaczy.
3,2 mln zgonów rocznie z powodu niewystarczającej aktywności fizycznej
Niewystarczająca aktywność fizyczna to obecnie czwarta najczęstsza przyczyna zgonów na świecie, która odpowiada za około 3,2 mln zgonów rocznie - donosi Światowa Organizacja Zdrowia.
Jak także zwraca uwagę "The Guardian", przed wybuchem COVID-19 wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii średnia dzienna liczba kroków wynosiła 5324-5444, pandemia jednak zmniejszyła aktywność fizyczną Brytyjczyków i nie wrócili oni już do poziomu sprzed 2020 roku.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!