W Koninie PO i PiS po trzy mandaty
W okręgu wyborczym konińsko-gnieźnieńskim (Wielkopolska) wybory do Sejmu wygrała Platforma Obywatelska, która otrzymała 34,18 proc. głosów i zdobędzie trzy mandaty - wynika z nieoficjalnych informacji z okręgowej komisji wyborczej w Koninie.
Drugie miejsce w okręgu zajęło Prawo i Sprawiedliwość, które otrzymało 29,24 proc. głosów i - jak wynika z prognoz - zdobędzie także trzy mandaty.
Koalicja Lewica i Demokraci uzyskała 17,44 proc. głosów i powinna otrzymać dwa mandaty.
Jeden mandat przypadnie PSL, które zajęło czwarte miejsce, z poparciem 13,83 proc.
Progu wyborczego w tym okręgu nie przekroczyła m.in. Samoobrona, która w wyborach do Sejmu w 2005 r. w okręgu tym zwyciężyła, zdobywając trzy mandaty poselskie i wyprzedzając PiS oraz PO.
Najwięcej głosów w okręgu - 28 279 zdobył lider PO w regionie konińskim, startujący z pierwszego miejsca na liście, poseł Tomasz Nowak.
Wielkim przegranym tych wyborów jest były lider Samoobrony w regionie konińskim i były poseł tej partii, który opuścił ją i został posłem niezależnym - Alfred Budner, kandydujący z listy PiS. Budner przed dwoma laty zdobył najwięcej głosów w okręgu - nieco ponad 16 tys. a w tych wyborach głosowało na niego ponad 9 tys. osób mniej.
Mandaty poselskie z PO, oprócz posła Tomasza Nowaka, prawdopodobnie zdobyli: wiceprezydent Gniezna, przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Paweł Arndt - 17 394 głosy i nauczycielka z Turku Irena Tomaszak- Zesiuk - 9 741 głosów.
PiS w Sejmie prawdopodobnie reprezentować będą: lider partii w tym regionie i lider listy Witold Czarnecki - 18 137 głosów, poseł Adam Hofman, przewodniczący sejmowej komisji ds. prywatyzacji banków - 15 824 głosy oraz poseł Zbigniew Dolata - 13 763 głosy.
Dwa mandaty, przypadające koalicji LiD, zdobyli prawdopodobnie: poseł Tadeusz Tomaszewski (SLD) - 23 755 głosów oraz Elżbieta Streker - Dembińska (SLD) - 6 070 głosów.
Mandat przypadający PSL otrzyma poseł Eugeniusz Grzeszczak - 13 189 głosów.
INTERIA.PL/PAP