Podkarpackie: Powstanie centrum misyjne i muzeum
Fundacja im. kard. Adama Kozłowieckiego "Serce bez granic" zbuduje formacyjno-edukacyjne centrum misyjne i muzeum swego patrona w Hucie Komorowskiej (Podkarpackie). Budowa ruszy w tym roku. W czwartek podpisano umowę o dofinansowaniu inwestycji ze środków UE.
Jak poinformował wiceprezes fundacji Bogdan Romaniuk, realizacja projektu "Modernizacji i adaptacji oficyny dworskiej w ramach zabytkowego zespołu rodziny Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej na cele muzealne" zostanie dofinansowana kwotą 3 mln zł ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego.
Zgodnie z planami fundacji powołanej przez diecezję sandomierską, która wyłoży na urzeczywistnienie projektu pół mln zł, zrekonstruowana budowla stanie się centrum pamięci o kardynale. Za dwa tygodnie ma być ogłoszony przetarg na wykonanie inwestycji.
Zmarły przed trzema laty ks. Adam Kozłowiecki (1911-2007) przez 61 lat pracy w Zambii zajmował się edukacją tamtejszych dzieci i młodzieży, organizując im dostęp do oświaty i cywilizacji. Za swoją działalność misyjną został odznaczony najwyższymi odznaczeniami brytyjskimi, francuskimi, zambijskimi i polskimi.
W Hucie Komorowskiej zaplanowano na 2011 rok otwarcie muzeum pamiątek po kardynale oraz centrum misyjnego, które ma przybliżać wiernym chrześcijańskie posługiwanie Kościoła rzymsko-katolickiego na świecie. Decyzją biskupa sandomierskiego ks. Krzysztofa Nitkiewicza, dekanat raniżowski - do którego należy Huta Komorowska - już obecnie pełni funkcję diecezjalnej stolicy "papieskich dzieł misyjnych".
Urodzony w Hucie Komorowskiej Adam Kozłowiecki był w czasie II wojny światowej więźniem obozów w Auschwitz i Dachau. Zambia stała się jego drugą ojczyzną z wyboru. Jako jezuita-misjonarz organizował w niej szkolnictwo, był administratorem wikariatu apostolskiego Lusaki i pierwszym arcybiskupem metropolitą tego miasta. Brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. Po rezygnacji ze stolicy arcybiskupiej powrócił do zwykłej pracy duszpasterskiej misji w Mpunde. W 1998 r. papież Jan Paweł II obdarzył go godnością kardynalską.
Ks. A.Kozłowiecki publikował artykuły w krakowskim "Tygodniku Powszechnym", ogłaszał listy pasterskie, wydał również wspomnienia "Ucisk i utrapienie. Pamiętnik więźnia 1939-1945" (1967) oraz "Moja Afryka. Moje Chingombe" (1998). Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w pracy misyjnej, za działalność na rzecz ludzi potrzebujących pomocy, za patriotyczną postawę rozsławiającą imię Polski na świecie".
Kard. Adam Kozłowiecki - doktor honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - zmarł w 2007 roku, został pochowany w Lusace.
Huta Komorowska (gm. Majdan Królewski) była na przełomie XIX i XX wieku własnością rodziny Kozłowieckich. Należący do niej pałac został zniszczony podczas II wojny światowej. We wsi znajduje się szkoła podstawowa im. kard. Kozłowieckiego.
INTERIA.PL/PAP