Oddech miasta...
Zabrze zaprasza do spacerów rodzinnych w pięknych sceneriach Miejskiego Ogrodu Botanicznego, Zabrze, ul. Piłsudskiego 60, www.mob.zabrze.pl, Tel. 032 271 30 33
Bardzo interesująca byłaby podróż balonem nad naszym miastem. Przekonalibyśmy się wtedy naocznie, że ponad 60 procent powierzchni Zabrza stanowią tereny zielone. Nie zdajemy sobie z tego sprawy studiując mapę lub przejeżdżając ulicami.
Niesamowity jest również fakt, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu w mieście wielkiego przemysłu istniał ośrodek wypoczynkowy nazwany Rokitnicką Szwajcarią. Dzisiaj na tym terenie znajduje się Osiedle Gajdzikowe Górki w pobliżu parku i ścieżki edukacyjno-rekreacyjnej o tej samej nazwie, nad Potokiem Rokitnickim. Rzeka ta obok Kochłówki, Bytomki, Czarniawki oraz Potoków: Mikulczyckiego, Bielszowickiego i Grabowskiego i popularnych wśród wędkarzy stawów: "Płyty" w Makoszowach i "Słup" w Mikulczycach stanowi bazę wodną.
Zieloną perłą Zabrza jest Miejski Ogród Botaniczny (www.mob.zabrze.pl) (ul. Piłsudskiego 60) założony w 1938 roku. Jest to jedyny tak duży Ogród na Śląsku . Na prawie siedmiu hektarach rośnie 5000 drzew i krzewów, 200 gatunków roślin zielonych wieloletnich, niezliczone rośliny cebulowe jednoroczne i dwuletnie, a w szklarniach blisko 340 gatunków roślin egzotycznych z całego świata. Ponad 2500 sztuk w 64 odmianach liczy rosarium; całość dopełniają rośliny lecznicze, wodne oraz zwierzęta wśród których dominują ptaki i płazy. Część botaniczna nawiązuje do ogrodów w stylu francuskim, a część parkowa do ogrodów w stylu angielskim. Bardzo chętnie odwiedzana jest się palmiarnia, zaś dzieci mają swój plac zabaw. Nad stawem otoczonym wierzbami znajdziemy niepowtarzalny, romantyczny klimat. Wzbogacają go odbywające się w okresie letnim niedzielne koncerty orkiestry pod batutą Henryka Mandrysza. Niezwykłą popularność zdobył sobie organizowany dopiero od trzech lat Festiwal Kwiatów "Natura - Sztuka - Piękno" z koncertami, warsztatami i wystawami.
Miejsce, dzięki któremu zabrzanie nie odczuwają uciążliwości lata mieści się w dzielnicy Maciejów. Jest to kąpielisko leśne z zespołem basenów, zjeżdżalnią, placami zabaw, boiskami do siatkówki plażowej, rampą dla rolkarzy, restauracją i Parkiem "Trapez", gdzie można sprawdzić umiejętności wspinaczkowe. Osobna atrakcja to możliwość jazdy konnej lub uprawiana sportów jeździeckich w Ośrodku Jeździeckim MOSiR. Jak sam nazwa wskazuje cały kompleks znajduje się w dużym obszarze leśnym poprzecinanym trasami spacerowymi i rowerowymi często odwiedzanymi o każdej porze roku.
Miejskie, ogólnodostępne parki są cenione ze względu na swą dużą powierzchnię, różnorodną, bogatą roślinność i wyposażenie w ławki, a często i w place zabaw. Są to: (oprócz wspomnianych już parków w Rokitnicy i Maciejowie), Park Poległych Bohaterów (ul. Dubiela/Wolności), Park im. Rotmistrza W. Pileckiego (przy połączeniu ulic 3-Maja i Paderewskiego), Park im. Powstańców Śląskich (ul. Matejki/Czołgistów, Park im. T. Kościuszki z Domem Harcerza (ul. Wolności/A. Pawliczka), Park Hutniczy (ul. Mikulczycka), Park Rodzinny (ul. Nad Kanałem), park przy ulicy Krakowskiej, Park im. Jana Pawła II (ul. Heweliusza). Niemniej popularne są skwery, które powstały lub zostały zmodernizowane w ostatnich trzech latach, szczególny zaś entuzjazm wywołuje okazała fontanna i skwer przy ul. 3-Maja obok kościoła św. Anny.