"Był przyjacielem, potem dopiero trenerem"
"Hubert Wagner był przede wszystkim przyjacielem, a dopiero później trenerem. Zasadniczy, konkretny i bezkompromisowy, ale zawsze uczciwy" - tak wspomina go jego podopieczny Ryszard Bosek. 4 marca przypada 70. rocznica urodzin wybitnego szkoleniowca.
Zmarł nagle, 13 marca 2002 roku, w wypadku samochodowym. Około godziny 11 na ulicy Wspólnej w Warszawie stracił panowanie nad samochodem i uderzył w inne pojazdy. Przyczyną był zawał serca. Jako trener był twórcą największych sukcesów polskiej siatkówki. Znany z wielkiej surowości i wymagań, przez co zyskał sobie przydomek "Kat".
- Ale ja go takim nie pamiętam. Moje wspomnienia są dobre, związane z samymi szczęśliwymi momentami. Pod jego okiem dojrzewałem jako siatkarz. Pamiętam, że podczas mojego pierwszego zgrupowania kadry mieszkałem z nim w jednym pokoju. Zaopiekował się mną - wspomina Bosek.
Prowadzona przez Huberta Wagnera drużyna zdobyła mistrzostwo świata w Meksyku w 1974 roku i złoty medal olimpijski dwa lata później w Montrealu. W mistrzostwach Europy w 1975 roku Polacy wywalczyli srebrny medal.
- A ja w tym wszystkim uczestniczyłem. To dla mnie niezapomniane momenty. Nie było złych chwil, a przynajmniej ja ich nie pamiętam. Na pewno był zasadniczy. Uważał, że zawsze ma rację i że wszystkich jest w stanie nauczyć gry w siatkówkę. On nie chciał się zmieniać i taki był jego urok. Jego niepodważalną zaletą było mówienie otwarcie o tym, co myśli - dodał Bosek.
Hubert Wagner urodził się 4 marca 1941 roku w Poznaniu. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie. Jako zawodnik grał w klubach ZAS AWF Warszawa i Skrze Warszawa. Zdobył cztery tytuły mistrza Polski (1963, 1965, 1966, 1968).
W reprezentacji Polski występował w latach 1961-71. Zdobył brązowy medal mistrzostw Europy w 1967 roku. Był członkiem drużyny, która w igrzyskach olimpijskich w Meksyku (1968) - po zwycięstwach nad Meksykiem 3:1, Belgią 3:0, USA 3:0, Brazylią 3:0, Bułgarią 3:0 i CSRS 3:1 oraz porażkach z Japonią 0:3, ZSRR i NRD 0:3 - zajęła piąte miejsce.
W latach 1978-79 Wagner był trenerem kobiecej reprezentacji Polski, następnie przez wiele lat prowadził wiele zespołów pierwszoligowych. W październiku 1996 roku został ponownie trenerem reprezentacji mężczyzn, którą prowadził do stycznia 1998 roku. Pełnił funkcje sekretarza generalnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej, był też komentatorem telewizyjnym.
22 października 2010 roku został przyjęty do amerykańskiej galerii siatkarskich sław. Od 2003 roku organizowany jest w Polsce towarzyski turniej - Memoriał Huberta Jerzego Wagnera.