Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Wojna w Ukrainie. Brytyjczycy o przestarzałych pojazdach rosyjskich rezerw

Przesuwane w kierunku granicy z Ukrainą rosyjskie siły rezerwy przeważnie używają jako podstawowego środka transportu przestarzałych pojazdów opancerzonych MT-LB - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. Zupełnie inaczej było na początku wojny, kiedy pierwsze jednostki szturmowe wyposażone były w nowy, dobrze uzbrojony sprzęt. ISW z kolei podkreśla, że wojska rosyjskie potrzebują "odnowienia siły bojowej".

Ukraińscy żołnierze przeprowadzają inspekcję porzuconego rosyjskiego MT-LB w rejonie Charkowa. Zdjęcie z maja
Ukraińscy żołnierze przeprowadzają inspekcję porzuconego rosyjskiego MT-LB w rejonie Charkowa. Zdjęcie z maja/AP/Associated Press/East News

"Rosja przesuwa siły rezerwy z całego kraju i gromadzi je w pobliżu Ukrainy na potrzeby przyszłych operacji ofensywnych. Duża część nowych jednostek piechoty prawdopodobnie używa jako podstawowego środka transportu wyciągniętych z długoterminowych magazynów pojazdów opancerzonych MT-LB. Chociaż MT-LB były wcześniej używane w roli wsparcia po obu stronach, Rosja od dawna uważa je za niezdatne do większości zadań związanych z transportem piechoty na linii frontu. Został on pierwotnie zaprojektowany w latach 50. jako ciągnik do holowania artylerii, ma bardzo ograniczone opancerzenie, a dla ochrony montuje się w nim jedynie karabin maszynowy" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Przeciwnie było w lutym, gdy większość pierwszych rosyjskich jednostek szturmowych została wyposażona w bojowe wozy piechoty BMP-2, posiadające pancerz o grubości do 33 mm i zamontowane potężne 30-milimetrowe działo automatyczne oraz wyrzutnię pocisków przeciwpancernych. Pomimo twierdzenia prezydenta Putina z 7. lipca 2022 roku, że rosyjskie wojsko 'nawet nie rozpoczęło' działań na Ukrainie, wiele z jego wzmocnień to oddziały tworzone ad hoc, wyposażane w przestarzały lub nieodpowiedni sprzęt" - dodano. 

ISW: Rosjanie potrzebują odnowienia siły bojowej

"Wojska rosyjskie, które zakończyły przejęcie Siewierodoniecka i Lisiczańska, wyraźnie potrzebują odnowienia siły bojowej" i przygotowania możliwości wsparcia i zaopatrzenia "zanim rozpoczną kolejną ofensywę na dużą skalę" - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Podkreśla, że informacje z różnych źródeł potwierdzają, że Rosjanie właśnie teraz zajmują się takimi przygotowaniami.

Niemniej, przerwa operacyjna z natury rzeczy zakłada kontynuowanie operacji na mniejszą skalę. "Zdając sobie sprawę z ryzyka pozwolenia Ukraińcom na przejęcie inicjatywy i rozpoczęcia ich własnej ofensywy, siły rosyjskie nadal prowadzą ograniczone operacje ofensywne w tym sektorze i gdzie indziej wzdłuż linii frontu" - wskazuje ISW.

Jak tłumaczy, takie operacje wymagają mniejszych sił, mają ograniczone cele i prowadzone są z mniejszą determinacją i gotowością do ponoszenia strat. "Gdy rosyjskie dowództwo wojskowe uzna, że przygotowało się należycie do nowej dużej operacji ofensywnej, prawdopodobnie wznowi ofensywy lądowe na dużą skalę, przy większej liczbie żołnierzy i silniejszej determinacji" - prognozuje ośrodek.

Wskazuje, że "zakończenie przerwy operacyjnej może być stopniowe i trudne do dostrzeżenia od razu - tak samo, jak stopniowe wydawało się jej rozpoczęcie". Ogółem bowiem taka przerwa operacyjna powinna być przeprowadzona na tyle zręcznie, by przeciwnik nie zorientował się, że ona trwa, bądź był przekonany, że jest zbyt krótka, aby pozwolić mu na przejęcie inicjatywy.

Rosjanie gromadzą sprzęt i szukają ludzi

Według ocen ISW Rosjanie prowadzą teraz ograniczone operacje ofensywne na północ od Słowiańska i próby ataków w kierunku Siwerska, gdzie gromadzą sprzęt - być może, potrzebny do przyszłego ataku na pozycje ukraińskie w tym rejonie. Prowadzili też uderzenia w kierunku Bachmutu. W obwodzie charkowskim Rosjanie starają się udaremnić kontrataki ukraińskie. Na południu Ukrainy (granice administracyjne obwodu chersońskiego z mikołajewskim i z dniepropietrowskim) podejmują ataki, by odzyskać stracone pozycje.

ISW zwraca uwagę na przyjmowaną w Rosji ustawę przewidującą możliwość uzyskania statutu weterana przez cywilów (np. lekarzy czy członków ekip remontowych) biorących udział w tzw. specjalnej operacji wojskowej, jak władze Rosji nazywają inwazję na Ukrainę. "Kreml, jak się wydaje, próbuje zachęcić większą liczbę Rosjan do udziału w wysiłku wojennym" - wskazuje amerykański ośrodek. 

Zgorzelski w "Gościu Wydarzeń": Mejza chciał podlizać się Kaczyńskiemu/Polsat News/Polsat News

PAP/INTERIA.PL

Zobacz także