Unikalne nagranie z Wyspy Węży. Ukraina ujawnia
W sieci pojawił się pierwszy, szczegółowy film z wyzwolenia Wyspy Węży z rąk Rosjan. Ukraina ujawniła, że do przeprowadzonej dwa lata temu akcji użyto sił powietrznych i broni palnej. "Pamiętamy bohaterów Ukrainy, którzy oddali swoje życie w tej bitwie" - czytamy w opisie nagrania.
Leżąca na Morzu Czarnym Wyspa Węży została zajęta przez wojska rosyjskie w początkowej fazie inwazji na Ukrainę.
Następnie, według strony ukraińskiej, rozmieściły tam zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy.
Tak Ukraińcy odbili Wyspę Węży. Ukraina ujawnia szczegóły akcji
Wojska ukraińskie odbiły wyspę w czerwcu 2022 roku. Dwa lata później Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła nagranie z tej operacji. Z unikalnego filmu wynika, że akcja przeprowadzona została z wykorzystaniem sił powietrznych obrońców Ukrainy i broni palnej, użytej na terenie wyspy.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że w wyzwalaniu Wyspy Węży brały udział siły Centrum Operacji Specjalnych "A" Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz oddziały wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR).
Ukraina zdradza szczegóły wyzwolenia Wyspy Węży. Były ofiary
Akcja, której przebieg ujawnili teraz Ukraińcy, była dla nich wyjątkowo ważnym etapem obrony terytorium. To po wyzwoleniu Wyspy Węży Rosjanie zaczęli stopniowo wycofywać się z Morza Czarnego.
Nie obyło się jednak bez ofiar po stronie Ukraińskiej, o czym wspomniano w komunikacie zamieszczonym pod nagraniem.
"Operacja specjalna wyzwolenia Wyspy Węży jest przykładem bezgranicznej odwagi i profesjonalizmu naszych wojowników sił bezpieczeństwa i obrony Ukrainy. Pamiętamy bohaterów Ukrainy, którzy oddali swoje życie w tej bitwie" - pisze SBU.
Całe nagranie można zobaczyć tutaj.
Wojna w Ukrainie. Wyspa Węży symbolem wolnej Ukrainy
Wyspa Węży to niewielka wysepka o powierzchni 0,17 km kw. znajdująca się w północno-zachodniej części Morza Czarnego, około 35 km na wschód od delty Dunaju, przy granicy Ukrainy z Rumunią.
24 lutego 2022 roku, w pierwszym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wyspa stała się celem ataku.
Wydarzenie to zostało szeroko nagłośnione, gdy pojawiło się nagranie, na którym słychać, jak załoga rosyjskiego krążownika Moskwa nakazuje ukraińskim żołnierzom poddanie się. W odpowiedzi usłyszała: "Rosyjski okręcie wojenny, p... się!". Odpowiedź ta stała się wiralem.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
arch. INTERIA.PL