"Zjednoczona w różnorodności"
9 maja obchodzony jest Dzień Unii Europejskiej. Stał się on europejskim symbolem, który wraz z flagą, hymnem, mottem i wspólną walutą przypomina o politycznej tożsamości Unii. Dzień ten jest okazją do imprez i uroczystości, które czynią Europę bliższą jej obywatelom oraz służą pogłębianiu integracji narodów wchodzących w skład Wspólnoty.
Święto Unii Europejskiej przypomina o dacie 9 maja 1950 roku, kiedy to Robert Schuman (francuski minister spraw zagranicznych) ogłosił swoją deklarację - plan Schumana. Dał on podwaliny dzisiejszej Unii Europejskiej. Schuman zaproponował powołanie pierwszej w historii, ponadnarodowej organizacji, sprawującej kontrolę nad wydobyciem i produkcją głównych surowców strategicznych - węgla i stali. Członkami założycielami były: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy. Zapoczątkowało to integrację europejską.
Zadaniem święta Unii Europejskiej jest popularyzacja idei jedności europejskiej na różnych imprezach i festiwalach. Polska obchodzi to święto od chwili wstąpienia do UE w 2004 roku. Tegorocznym motywem przewodnim jest Europejski Rok Wolontariatu oraz polska prezydencja UE. Główne obchody Dnia Unii Europejskiej 2011 w Polsce w odbędą się w Warszawie. 7 maja coroczna Parada Schumana wyruszy z placu Zamkowego Krakowskim Przedmieściem na Nowy Świat. Tam będzie znajdowało się Miasteczko Europejskie. Przed paradą odbędzie się debata na temat polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Orędzie na Dzień Unii Europejskiej wygłosi gość honorowy debaty - Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Unia Europejska obecnie
Unia Europejska jest związkiem państw, a obecną formę organizacyjną przybrała w 1993 roku na mocy traktatu z Maastrich. "In varietate Concordia" (z łaciny tłumaczone na j. polski "Zjednoczona w różnorodności" lub "Jedność w różnorodności") - to motto Unii Europejskiej, które zostało ogłoszone na sesji Parlamentu Europejskiego w dniu 4 maja 2000 r. Hasło powstało w wyniku konkursu ogłoszonego we Francji. Niesie ze sobą przesłanie, że poprzez Unię Europejską Europejczycy są zjednoczeni w wysiłkach na rzecz pokoju i dobrobytu oraz, że mnogość kultur, tradycji i języków w Europie jest jej ważnym atutem.
Czy Twoim zdaniem Polska skorzystała na przystąpieniu do UE?
Głównym zadaniem Wspólnoty jest organizacja współpracy między krajami członkowskimi i między ich mieszkańcami. Ważnym celem tego związku jest także zapewnienie bezpieczeństwa, rozwoju gospodarczego oraz ochrona praw i interesów obywateli. Unia Europejska ma na celu stworzenie sprawiedliwego i opiekuńczego społeczeństwa, zaangażowanego na rzecz propagowania dobrobytu i tworzenia miejsc pracy. We współpracy ze swoimi sąsiadami Unia stara się rozpowszechniać dobrobyt i postępy demokracji, praworządności i poszanowania praw człowieka poza granicami. Jest istotną potęgą handlową, a jednocześnie mecenasem pomocy finansowej i technologicznej dla uboższych krajów. Wspólnota liczy już 27 państw, a oprócz Belgii, Francji, Holandii, Luksemburgu, Niemiec i Włoch są to: Wielka Brytania (rok przystąpienia - 1973), Irlandia (1973), Dania (1973), Grecja (1981), Hiszpania (1986), Portugalia (1986), Austria (1995), Finlandia (1995), Szwecja (1995), Cypr (2004), Czechy (2004), Estonia (2004), Litwa (2004), , Malta (2004), Polska (2004), Słowenia (2004), Słowacja (2004), Węgry (2004), Łotwa (2004), Bułgaria (2007), Rumunia (2007). Państwami oficjalnie kandydującymi są Chorwacja, Czarnogóra, Islandia, Turcja oraz Macedonia.
Unia Europejska w liczbach
Polska w Unii Europejskiej
Powierzchnia Unii Europejskiej jest mniejsza niż połowa powierzchni Stanów Zjednoczonych, jednak liczba jej mieszkańców jest o ponad 50 proc. wyższa. Unia zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem wielkości populacji. Więcej mieszkańców mają tylko Chiny i Indie. Łączna powierzchnia 27 państw Wspólnoty wynosi ponad 4 miliony kilometrów kwadratowych. Na tym terenie mieszkają 493 miliony ludności. Przeciętna długość życia w Unii Europejskiej stale rośnie. Spodziewana długość życia ludzi urodzonych w 1960 roku wynosiła około 67 lat dla mężczyzn i 73 lata dla kobiet. Oszacowano też, że dla nowo narodzonych Europejczyków z rocznika 2004 jest to już 76 lat dla mężczyzn i prawie 82 lata dla kobiet. Stopa przyrostu naturalnego spada i obecnie wynosi 1,5 dziecka na kobietę. Najwyższy wskaźnik płodności mają Francja i Irlandia. Natomiast najniższe wskaźniki notują Czechy, Łotwa, Słowacja, a także Polska. Kraje UE charakteryzuje zróżnicowany poziom życia. Najwyższy PKB występuje w Luksemburgu, najniższy zaś w Bułgarii.
Polskie przewodnictwo w Unii Europejskiej
Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie UE sprawuje prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie państwo to staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Unii Europejskiej. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo.
1 lipca 2011 roku przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej obejmie Polska. Przygotowania organizacyjne do polskiej prezydencji toczą się już pełną parą. Jest to ogromne wyzwanie dla Polski, ale jednocześnie duża szansa w kształtowaniu Unii Europejskiej.
Joanna Wałęga