Świat w sieci: Kto zarobi na świńskiej grypie?
Świńska grypa podreperuje budżety koncernów farmaceutycznych; Wielka Brytania walczy z internetowymi piratami; kryzys finansowy sprzyja rozwodom - o tym piszą dzisiaj zagraniczne portale internetowe.
Kto zarobi na świńskiej grypie?
Wirusem A/H1N1, wywołującym nową odmianę grypy, może zarazić się w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym nawet połowa Amerykanów - stwierdza Prezydencka Rada Doradców ds. Nauki i Technologii w specjalnym, 86-stronicowym raporcie przygotowanym dla Białego Domu.
Naukowcy są zdania, że symptomów choroby o zróżnicowanym natężeniu doświadczy prawdopodobnie od 60 do 120 milionów obywateli USA . "Świńska grypa" może spowodować hospitalizację prawie dwóch milionów osób i zgon aż 90 tysięcy zarażonych. W tej sytuacji panel ekspertów apeluje do administracji Baracka Obamy o przyspieszenie prac nad szczepionką przeciwko grypie A/H1N1.
Na tle powszechnego strachu przed pandemią, biznesowy magazyn Forbes dyplomatycznie przypomina, że masowa histeria od zawsze sprzyjała interesom koncernów farmaceutycznych. Zakrojone na szeroką skalę działania mające zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa są dla producentów szczepionek (których skuteczności świat medycyny nie może stwierdzić ze stuprocentową pewnością) szansą na szybkie i znaczne zwiększenie przychodów.
Stop "frywolnej" turystyce
Jeżeli biura podróży chcą przetrwać kryzys, muszą skoncentrować się na promowaniu wakacji rodzinnych oraz ofert łączących wypoczynek z możliwością zaangażowania się w działalność charytatywną - czytamy w portalu news.com.au. Globalna recesja wywołała zmianę nastrojów i oczekiwań turystów, którzy coraz rzadziej decydują się na ostentacyjnie luksusowe wakacje, zdominowane przez drogie i hedonistyczne rozrywki.
Nowe zachowania konsumenckie oznaczają nowe wyzwania dla krajów słynących z promocji beztroskiego spędzania wolnego czasu. Egzotyczne kurorty, dotychczas kuszące wizjami tropikalnych plaż i frywolnych wakacyjnych przygód, będą musiały znaleźć inne sposoby na przyciągnięcie wczasowiczów.
O nowych trendach w turystyce czytaj TUTAJ
Internetowi piraci odcięci od sieci
Serwis bbc.co.uk donosi o nowej metodzie walki z internetowymi piratami, opracowanej przez brytyjski rząd. Projekt zakłada, że dostawcy Internetu będą mogli odcinać dostęp do sieci lub zmniejszać przepustowość łączy odbiorcom, którzy dzięki zaawansowanym systemom monitorowania zostaną "przyłapani" na nielegalnym ściąganiu plików muzycznych lub filmów oraz na wymianie tego typu danych. Nałożenie kary poprzedzi wysłanie ostrzeżenia.
Z takiego obrotu sprawy najbardziej zadowolona jest branża rozrywkowa. Wytwórnie muzyczne i filmowe od lat najdotkliwiej odczuwają skutki internetowego piractwa. Obawy wobec radykalnych kroków podjętych przez rząd wyraża jednak organizacja zrzeszająca dostawców usług internetowych, Internet Service Providers' Association (ISPA), wspierana przez niektóre grupy konsumenckie. Zdaniem ISPA, proponowane przez brytyjskich polityków rozwiązania są "nieproporcjonalne" w stosunku do wykroczeń popełnianych przez piratów.
Kryzys sprzyja rozwodom
Recesja zaostrza małżeńskie konflikty na tle finansowym - informuje internetowe wydanie dziennika Le Figaro. Zamiast wspierać się w czasach kryzysu, Francuzi coraz częściej podejmują decyzję o opuszczeniu partnera i zabezpieczeniu własnego bytu materialnego. Trudna sytuacja gospodarcza sprawia również, że sądowe batalie o podział majątku stają się coraz bardziej zażarte.
Francja zaczyna wyróżniać się pod tym względem na tle innych społeczeństw zmagających się z recesją, jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Adwokaci specjalizujący się w prawie rodzinnym przewidują, że w ciągu najbliższych miesięcy liczba rozwodów - zarówno w dużych miastach, jak i na obszarach niezurbanizowanych - będzie konsekwentnie wzrastać.
KK