Papież Franciszek. Kim jest najważniejszy człowiek w Kościele?
"Franciszek – papież wielkiej nadziei” Wydawnictwa „Znak”, to pierwsza biografia nowego papieża Franciszka. Książka autorstwa Grzegorza Polaka stara się odpowiedzieć na kilka ważnych i nurtujących nas pytań o to, kim jest nowy papież, jakie problemy ma do rozwiązania podczas swojego pontyfikatu oraz co łączy Franciszka z Polską i Polakami.
Stary Watykan trzęsie się w posadach. Nowy papież tchnął w jego wiekowe mury franciszkańskiego ducha. Ale to nie Watykan się zmienia. To Kościół się zmienia.
Wybór nowego papieża po abdykacji Benedykta XVI był wydarzeniem, które śledziły miliony oczu wiernych z całego świata. Ludzie z nadzieją spoglądali na to, co może się wydarzyć podczas wyczekiwanego konklawe. Sama książka stara się odkryć kulisy wyboru nowego następcy na Tron Piotrowy i przybliżyć czytelnikom powagę wydarzenia, które z pewnością zapisze się na kartach historii dużymi zgłoskami.
Sama książka, dla osób niekoniecznie zorientowanych w historii i w tym, jak dokonywano wyborów papieży na przełomie wieków i jakie prawa rządzą samym konklawe, w bardzo łatwy i przystępny sposób przybliża czytelnikowi całość formy i wyjaśnia - krok po kroku - etapy elekcji nowego papieża. Jest to o tyle ciekawe, ponieważ w historii Kościoła zdarzało się wiele odstępstw od ogólnie panujących reguł, a splot zdarzeń z tym związanych często przynosił nieoczekiwany efekt.
Do tego, że abdykacja Benedykta XVI wywołała lawinę komentarzy na całym świecie, nikogo nie trzeba przekonywać. Od samego momentu ogłoszenia rezygnacji ze Stolicy Apostolskiej papieża Benedykta XVI, aż po dzień dzisiejszy, ludzie zastanawiają się nad tym, co tak naprawdę było głównym powodem takiej decyzji. Była to decyzja przełomowa dla całego Kościoła na świecie i to nie tylko ze względu na to, że miała miejsce dopiero drugi raz w historii całego papiestwa, 700 lat po pierwszej abdykacji Celestyna V. W tym miejscu autor książki próbuje nieco przybliżyć i rozwikłać zagadkę, jaką po sobie zostawił nam w spadku papież-emeryt Benedykt XVI.
Kiedy ostatni z elektorów złoży na konklawe przysięgę, mistrz ceremonii papieskich wygłosi słynną formułę: Extra omnes (wszyscy na zewnątrz), która oznacza, że osoby towarzyszące kardynałom muszą opuścić Kaplicę Sykstyńską. Odtąd purpuraci pozostaną sami, a Sykstynę będą opuszczać tylko na posiłki i na noclegi.
Przedstawiony wątek, który z pewnością zainteresuje każdego, kto postanowi sięgnąć po książkę Grzegorza Polaka, to opis całego konklawe i kalendarium, które w bardzo czytelny sposób przedstawia wszystko to, co działa się w Watykanie od dnia rezygnacji po wypowiedzenie słów "Habemus papam!". Autor książki w umiejętny sposób podzielił ten czas na kilka rozdziałów i ułożył to na tyle przejrzyście, że zagłębiając się w dany moment, czytelnik wyciągnie najistotniejsze fakty dla siebie. A jest ich dość sporo, ponieważ czytając książkę, spotykamy się nie tylko z tym, o czym informowały nas ogólnodostępne media, ale również poznajemy myśli poszczególnych kardynałów obecnych na konklawe, dowiadujemy się o tym, co kardynałowie sądzili o kondycji finansowej Watykanu, jakie naciski występowały na poszczególnych duchownych podczas wyboru nowego papieża oraz to, jak Kościół reagował na "kampanię oszczerstw" prowadzoną przez poszczególne media i skierowaną w stronę Kościoła katolickiego.
Zaraz po wyborze do Watykanu spłynęła lawina listów i telegramów z gratulacjami. Wśród ich nadawców nie zabrakło przywódców największych światowych mocarstw. Gratulacje złożyli także liderzy bratnich Kościołów chrześcijańskich, innych religii, a także idole współczesnego sportu.
Jednak najważniejszym punktem książki jest postać samego papieża Franciszka. Tytuł książki: "Franciszek - papież wielkiej nadziei" zwraca uwagę na to, że katolicy z całego świata, ale i nie tylko oni, wiążą z nowym papieżem wiele nadziei i oczekiwań na przyszłość. Przyjęcie imienia Franciszek przez argentyńskiego kardynała Jorge Bergoglio, od początku zapowiada powrót Kościoła do najpiękniejszych wartości, czyli prostoty, pokory i ubóstwa oraz nauki tego, że w życiu najważniejsze nie są sprawy materialne, a sam człowiek.
Biografia opowiada przede wszystkim historię człowieka, naukowca, duszpasterza, ale przede wszystkim przywódcy duchowego, która za sprawą swoich czynów, dobroci serca i hartu ducha, potrafi pociągnąć za sobą rzeszę wiernych, którzy w Kościele odnajdują coś więcej, niż tylko szarą instytucję, nękaną przez wiele problemów, którym czoła będzie musiał stawić papież Franciszek w tracie trwania swojego pontyfikatu.
To był dzień pełen niespodzianek, wielkich wzruszeń, emocji i ogromnej ulgi dla ponad miliarda katolików na całym świecie. Atmosfera przed konklawe nie była najlepsza - media donosiły o zwalczających się frakcjach w łonie kolegium kardynalskiego, cieniem nad wyborami kładła się afera Vatileaks,a Kościół nie otrząsnął się do końca po szoku wywołanym rezygnacją Benedykta XVI. To jednak poszło chwilowo w zapomnienie, gdy na balkonie Bazyliki św. Piotra ukazał się nowy papież...
Podsumowując, pierwsza biografia nowego papieża jest książką bardzo przejrzystą i w wyraźny sposób opisującą to, czego byliśmy już świadkami. Dzięki niej poznajemy papieża-człowieka, a nie sylwetkę niedostępnego bohatera. Zamieszczone w książce ilustracje, główne myśli Franciszka na tematy wiary oraz drobnostki, takie jak to, co w swoim życiu papież Franciszek lubił najbardziej (jego hobby, ulubiona literatura czy film), sprawiają, że dla następcy św. Piotra tworzymy nowe miejsce w naszych sercach i z chęcią czekamy na kolejne jego słowa i czyny.
Mateusz Maciejczyk