Młodzi lekarze szykują się do strajku. "Nic innego nie możemy już zrobić"

Magdalena Raducha

Magdalena Raducha

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

- Epidemia pokazała, że w ochronie zdrowia dzieje się bardzo źle, wręcz coraz gorzej. Mamy poczucie, że tylko strajk będzie w stanie wpłynąć na sposób kształtowania tego systemu - mówi Interii Piotr Pisula, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. Przyznaje, że młodzi lekarze przygotowują się do kolejnego ogólnopolskiego protestu. Zdradza, kiedy mogłoby do niego dojść.

Młodzi lekarze znów szykują się do ogólnopolskiego strajku. Na zdjęciu jedna z lekarek - rezydentek podczas protestu w Warszawie
Młodzi lekarze znów szykują się do ogólnopolskiego strajku. Na zdjęciu jedna z lekarek - rezydentek podczas protestu w WarszawieWlodzimierz WasylukAgencja FORUM

Przypomnijmy - lekarze rezydenci protestowali w 2017 roku. Po czterech miesiącach głodówki, w lutym 2018 roku, podpisali porozumienie z resortem zdrowia. Przewidywało ono m.in. podwyżki dla rezydentów, wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 roku i zobowiązanie do dalszego dialogu z przedstawicielami zawodów medycznych.

- Dzisiaj widzimy, że ten wzrost nakładów nie był wystarczający w stosunku do potrzeb zdrowotnych w Polsce. Nie doszło też do sfinalizowania rozmów, które z tego porozumienia wynikały. Przyszła epidemia i okazało się, że w ochronie zdrowia dzieje się bardzo źle, wręcz coraz gorzej - mówi w rozmowie z Interią Piotr Pisula, przewodniczący Porozumienia Rezydentów.

Przyznaje, że hasła o kolejnym proteście zaczęły się pojawiać już jesienią ubiegłego roku, ale wielu lekarzy wolało wstrzymać się jeszcze ze względu na koronawirusa. - Odłożyliśmy ten pomysł na później. Teraz wracamy do niego z pełną mocą, bo mamy poczucie, że tylko strajk będzie w stanie wpłynąć na sposób kształtowania systemu ochrony zdrowia w Polsce - zdradza Pisula.

Protest głodowy lekarzy rezydentów w 2017 rokuAdam ChelstowskiAgencja FORUM

Odkładanie na strajk

Akcja rozpoczęła się najpierw w mediach społecznościowych. Porozumienie Rezydentów postanowiło na początku sprawdzić, ile osób jest przygotowanych finansowo na takie przedsięwzięcie. Ruszyła więc ankieta w tej sprawie.

- Odpowiedzi cały czas spływają, ale już możemy powiedzieć, że tylko 1/4 lekarzy nie chce protestować. Co więcej okazuje się, że nawet 2/3 lekarzy ma już gotową poduszkę finansową i może zastrajkować. To oznacza, że nie startujemy ze wszystkim od zera - ocenia przewodniczący PR OZZL.

A właśnie do odkładania pieniędzy na czas strajku Porozumienie Rezydentów namawia. - Jeżeli mamy protestować i chcemy prawdziwej zmiany, przygotujmy się na to już teraz. Zachęcamy młodych lekarzy do tego, by zaczęli budować swoją rezerwę finansową na ten czas - tłumaczy Piotr Pisula. Strajk miałby przyjąć formę czeską - lekarze rezydenci masowo wypowiadaliby swoje umowy.

"Chcemy reformy z prawdziwego zdarzenia"

Przewodniczący PR OZZL pytany o postulaty, które towarzyszyć będą strajkowi, odpowiada, że są one niezmienne od lat. Chodzi o nakłady na ochronę zdrowia. - Podstawą jest dobre finansowanie systemu ochrony zdrowia. Gdy spojrzymy na dane Eurostatu, to mimo że jesteśmy jedną z silniejszych gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej, to nadal jesteśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o środki przeznaczane na zdrowie. To przekłada się na wszystko - wyjaśnia Pisula.

I wymienia: - Nie mamy nowoczesnego sprzętu, nowoczesnych terapii a nawet środków ochrony osobistej. Warunki pracy są trudne, bo mamy niedobory kadry, które powstają, ponieważ personel medyczny wyjeżdża do pracy za granicą, nie godząc się na funkcjonowanie w tak głęboko niewydolnym systemie. Nie ma więc specjalistów, co przekłada się na rosnące kolejki. Finansowanie to naprawdę podstawa. Chcemy wreszcie reformy z prawdziwego zdarzenia, a nie stałego gaszenia pożarów.

Rezydenci jedno, ministerstwo drugie

O możliwy strajk młodych lekarzy spytaliśmy Ministerstwo Zdrowia. Podkreśliliśmy, że rezydenci chcą walczyć o lepsze finansowanie systemu ochrony zdrowia.

Odpowiedź jednak dotyczyła nie protestu, czy też głównego postulatu PR OZZL, a podwyżek. "Minister Zdrowia dostrzegając potrzebę uporządkowania obszaru wynagrodzeń w sektorze ochrony zdrowia podjął rozmowy ze związkami zawodowymi, organizacjami pracodawców oraz samorządami zawodów medycznych na temat systemowego regulowania wynagrodzeń we wszystkich grupach zawodowych. Zgodnie z ustaleniami z partnerami społecznymi rozmowy są prowadzone na forum branżowego Trójstronnego Zespołu ds. ochrony zdrowia" - czytamy w odpowiedzi.

"Zarówno Naczelna Rada Lekarska jak i OZZL i PR OZZL były reprezentowane na posiedzeniu Zespołu 10 lutego br. Kolejne posiedzenie poświęcone wynagrodzeniom w ochronie zdrowia w kontekście dynamiki wzrostu nakładów na sektor odbędzie się 17 lutego" - poinformowało nas biuro prasowe resortu zdrowia.

"Z myślą o pacjentach"

Piotr Pisula podkreśla, że nie chodzi tylko o wynagrodzenia. - Zawód lekarza polega na tym, by pomagać pacjentom. Dbać o ich zdrowie i się o nich troszczyć. Racjonalnie nikt protestu robić nie chce, ale my czujemy, że nic innego już nie możemy zrobić. Zgadzanie się na to, jak obecnie wygląda system ochrony zdrowia, długofalowo jest podtrzymywaniem złej sytuacji pacjentów. W związku z tym protest, który trwa stosunkowo krótko, ale po nim jest już lepiej przez dłuższy czas, jest tak naprawdę dbaniem o ich dobro. To nie są protesty, które dotyczą tylko wynagrodzeń, tylko sytuacji personelu - bardzo ważne jest to, że robimy to z myślą o pacjentach - tłumaczy.

Przyznaje, że Porozumienie Rezydentów jest też otwarte na poszerzenie grupy biorącej udział w strajku. - Jesteśmy organizacją młodych lekarzy i to grupa docelowa strajku. Oczywiście im więcej specjalistów z ochrony zdrowia byłoby chętnych do dołączenia, tym większe prawdopodobieństwo powodzenia tej akcji. W związku z tym nie będziemy się zamykać i chętnie połączymy siły z innymi - mówi Pisula.

Kiedy zaczną? - Najpewniej, gdy sytuacja związana z pandemią się uspokoi. Trudno mówić o konkretnym terminie. Obliczaliśmy, że pół roku odkładania pieniędzy sprawi, że lekarze będą gotowi do protestu przez kilka miesięcy. Termin więc powinniśmy poznać jeszcze w 2021 roku - zdradza nasz rozmówca.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Grupa Polsat przekazała już 30 milionów złotych na walkę z koronawirusem
      Grupa Polsat przekazała już 30 milionów złotych na walkę z koronawirusemPolsatPolsat
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na