Zanzibar - położenie i klimat
Zanzibar leży na wschód od kontynentalnej części Afryki i
jest częścią Tanzanii.
Klimat Zanzibaru jest tropikalny, z wyraźnym podziałem na dwie pory deszczowe. Krótszy sezon deszczowy trwa od listopada do grudnia, a dłuższy od marca do maja. Temperatury są wysokie przez cały rok.
Zanzibar - ustrój polityczny
Zanzibar jest częścią Tanzanii, ale cieszy się dużą autonomią. Ma własny rząd i parlament, ale formalnie pozostaje zależny od Zjednoczonej Republiki Tanzanii.
Zgromadzenie Reprezentantów odpowiada za sprawy wewnętrzne Zanzibaru, a kwestie związane z obronnością i polityką zagraniczną pozostają w gestii rządu centralnego Tanzanii.
Zanzibar - gospodarka krajowa
Gospodarka Zanzibaru w dużym stopniu opiera się na rolnictwie i rybołówstwie.
Na wyspie można znaleźć duże plantacje palmy kokosowej oraz goździków. To właśnie te towary eksportuje się z Zanzibaru w największych ilościach. Dodatkowo handel zasilają dochody ze sprzedaży rafii i wodorostów.
Ważną rolę w gospodarce Zanzibaru odgrywa turystyka. Co roku na urlop przybywają tutaj turyści z całego świata, w tym z Polski, którzy doceniają lazurową wodę, rafy i rajskie, zanzibarskie plaże.
Wyspa Zanzibar od dawna zyskiwała na strategicznym położeniu na Oceanie Indyjskim, co sprawiło, że stała się ważnym punktem na szlakach handlowych między Afryką, Bliskim Wschodem i Indiami.
Zanzibar stał się w poprzednich wiekach ważnym ośrodkiem handlu niewolnikami, przyprawami (szczególnie goździkami) oraz kością słoniową.
Wyspa przez długie lata znajdowała się pod protektoratem
Wielkiej Brytanii i
uzyskała niezależność od Zjednoczonego Królestwa w 1963 roku.
W 1964 roku Zanzibar połączył się z Tanganiką i utworzył Zjednoczoną Republikę Tanzanii.