Reklama

Reklama

Rzeź cywilów w Buczy

W Buczy zamordowano ponad 400 cywilów /AFP
  • Miasto:

    Bucza

  • Kraj:

    Ukraina

Rzeź cywilów w Buczy to zbrodnia wojenna nazywana również masakrą w Buczy, która została dokonana w marcu 2022 roku w pobliżu miejscowości Bucza na Ukrainie podczas wojny w Ukrainie. Zamordowano wówczas ponad 400 nieuzbrojonych ukraińskich cywilów. Sprawcą masowych zbrodni były Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej, choć sama Rosja nie przyznaje się do zabijania ludności cywilnej, a doniesienia o masakrze traktuje jako „działania propagandowe” władz ukraińskich. 

O masakrze w Buczy świat usłyszał po wycofaniu się wojsk rosyjskich z miejscowości pod Kijowem 29 marca 2022 roku, gdzie odnalezione zostały setki ciał ukraińskich cywilów. W samej Buczy odkryto w sumie około 320 ciał, a w całym obwodzie kijowskim na dzień 3 kwietnia było ich 410. 23 kwietnia 2022 mer Buczy poinformował o liczbie 412 ofiar zbrodni wojennej. 

Zwłoki ofiar masowych egzekucji chowano w zbiorowych mogiłach. Zauważono, że wiele ofiar miało związane za plecami ręce, niektóre ciała były też spalone, bądź nadpalone. Informowano o okradaniu zmarłych, a także o bezczeszczeniu zwłok m.in. rozjeżdżając je czołgami.

Wiadomości

Wideo