Rafał Tkacz przez większość swojej kariery zawodowej pełnił funkcje związane z administracją wyborczą. Zaczynał w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego (KBW) w Opolu, gdzie pracował przy organizacji i nadzorze nad wyborami oraz referendami.
Brał udział m.in. w
przygotowaniach do referendum akcesyjnego w 2003 roku, wyborach do
Parlamentu Europejskiego w 2004 roku, a także w wyborach prezydenckich i parlamentarnych w 2005 roku.
Od 2006 roku pełnił funkcję dyrektora opolskiej delegatury KBW. W ramach tego stanowiska odpowiadał za organizację i nadzorowanie wyborów oraz referendów w województwie opolskim.
Rafał Tkacz - przewodniczący KBW - procedura wyboru
O stanowisko szefa KBW starało się 15 kandydatów. W kluczowym etapie, czyli w
publicznym wysłuchaniu w Senacie, wzięły udział trzy osoby:
Grzegorz Lewocki,
Rafał Tkacz,
Witold Niemkowicz.
Podczas publicznego wysłuchania Rafał Tkacz podkreślił, że jednym z jego priorytetów będzie zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa systemów informatycznych obsługujących wybory. Zapowiedział także wzmocnienie roli delegatur KBW jako miejsc otwartych dla obywateli, oferujących pełne i przejrzyste informacje na temat procesu wyborczego.
Rafał Tkacz zwrócił również uwagę na konieczność szybkiego, a jednocześnie bezpiecznego przesyłania wyników wyborów oraz rozwój aplikacji mObywatel, która ma być powiązana z Centralnym Rejestrem Wyborców.
Rafał Tkacz został wybrany przez PKW na stanowisko
przewodniczącego Krajowego Biura Wyborczego 18 lutego 2025 roku. Oficjalnie
objął tę funkcję 3 marca 2025 roku, zastępując
Magdalenę Pietrzak, dotychczasową przewodniczącą.
Kadencja szefa KBW trwa siedem lat.
Procedura wyboru szefa KBW jest ściśle określona w Kodeksie Wyborczym. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawia Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) trzech kandydatów na to stanowisko, po wcześniejszych konsultacjach z szefami Kancelarii Sejmu, Senatu i Prezydenta RP.
Następnie odbywa się publiczne wysłuchanie kandydatów, w którym mogą uczestniczyć przedstawiciele organizacji społecznych, samorządów oraz środowisk akademickich. PKW podejmuje decyzję większością głosów.
Rafał Tkacz - zadania szefa KBW
Rafał Tkacz, jako szef Krajowego Biura Wyborczego, odpowiada za kierowanie pracami administracji wyborczej w Polsce. Do podstawowych zadań przewodniczącego KBW należą:
- organizacja wyborów i referendów,
- zapewnienie odpowiednich warunków organizacyjnych, finansowych i technicznych dla procesu wyborczego,
- nadzór nad systemami informatycznymi, w tym Systemem Wsparcia Organów Wyborczych (WOW) oraz Centralnym Rejestrem Wyborców,
- współpraca z Państwową Komisją Wyborczą,
- wsparcie merytoryczne dla delegatur KBW,
- działania edukacyjne w zakresie prawa wyborczego.