Powstanie Ministerstwa Obrony Narodowej
Pierwsze instytucje na kształt dzisiejszego Ministerstwa Obrony Narodowej istniały w Polsce już pod koniec XVIII wieku.
W 1775 roku powstał Departament Wojskowy, który funkcjonował w ramach Rady Nieustającej. DW został zastąpiony przez Komisję Wojskową Obojga Narodów w 1789 roku, która od 1791 była podległa Straży Praw. Między 1793 a 1794 rokiem przywrócono Departament Wojskowy, a w 1794 w ramach Rady Najwyższej Narodowej został stworzony Wydział Potrzeb Wojskowych.
Instytucje, które można uznać za protoplastów Ministerstwa Obrony Narodowej, istniały także w Księstwie Warszawskim, a pierwszym ministrem wojny w rządzie Stanisława Małachowskiego był generał dywizji książę Józef Poniatowski. Po odzyskaniu niepodległości, 2 listopada 1918 roku zostało utworzone Ministerstwo Spraw Wojskowych. Pierwszym ministrem spraw wojskowych po 1 wojnie światowej został pułkownik dr Jan "Rejtan" Wroczyński.
Dzisiejsza nazwa polskiego resortu obrony - Ministerstwo Obrony Narodowej - pojawiła się dopiero w czasie rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, a dokładniej 30 listopada 1942 roku. W latach 1942-1990 ministrów obrony narodowej powoływano w ramach rządu na uchodźstwie, jednak nie mieli oni żadnego wpływu na siły zbrojne i obronność Polski.
Pierwszym ministrem obrony narodowej spoza struktur PZPR w III Rzeczypospolitej był wiceadmirał Piotr Kołodziejczyk. Sprawował on urząd w rządach Tadeusza Mazowieckiego oraz Jana Krzysztofa Bieleckiego od 6 lipca 1990 do 23 grudnia 1991 roku.
Ministerstwo Obrony Narodowej - zadania
Do podstawowych zadań Ministerstwa Obrony Narodowej należy kierowanie Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej w czasie pokoju, realizowanie założeń, decyzji, postanowień o wytycznych Rady Ministrów w zakresie obrony narodowej, a także przygotowywanie założeń obronnych państwa.
Ministerstwo Obrony Narodowej sprawuje także ogólne kierownictwo w sprawach wykonywania powszechnego obowiązku obrony oraz nadzoruje realizację zadań obronnych przez organy administracji państwowej.
Struktura organizacyjna MON
Ze względu na wiele zadań Ministerstwa Obrony Narodowej jego struktura organizacyjna jest rozległa. W skład MON, oprócz Gabinetu Politycznego Ministra, wchodzą:- Biuro Audytu Wewnętrznego,
- Biuro Dyrektora Generalnego,
- Biuro Ministra,
- Centrum Operacyjne Ministra,
- Departament Administracyjny,
- Departament Budżetowy,
- Departament Cyberbezpieczeństwa,
- Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa,
- Departament Infrastruktury,
- Departament Innowacji,
- Departament Kadr,
- Departament Kontroli,
- Departament Ochrony Informacji Niejawnych,
- Departament Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego,
- Departament Polityki Zbrojeniowej,
- Departament Prawny,
- Departament Spraw Socjalnych,
- Departament Strategii i Planowania Obronnego,
- Departament Szkolnictwa Wojskowego,
- Departament Wojskowej Służby Zdrowia,
- Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych,
- Zarząd Organizacji i Uzupełnień,
- Zarząd Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych,
- Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia,
- Zarząd Logistyki,
- Zarząd Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych,
- Zarząd Kierowania i Dowodzenia,
- Zarząd Planowania Rzeczowego.