Reklama

Malediwy

Poniedziałek, 20 maja 2024 (14:22)AktualizacjaPiątek, 24 maja 2024 (12:38)

Republika Malediwów to malowniczy, niewielki kraj wyspiarski, który jest popularnym miejscem wakacyjnym. Urlop na Malediwach wybiera także wielu Polaków. Archipelag składa się z około 1200 wysp. Wiele z nich przekształcono w typowo luksusowe kurorty turystyczne. Podróżników na Malediwy przyciągają głównie lazurowe wody oceanu z rafami koralowymi, biały piasek i rajskie krajobrazy.

Jeden z naturalnych atoli Malediwów - Atol Ari
Jeden z naturalnych atoli Malediwów - Atol Ari/Jean-Marc La-Roque / ardea.com/East News

Malediwy

  • Stolica:Male
  • Powierzchnia:298 km²
  • Ludność:515 tys.
Językiem urzędowym na Malediwach jest język malediwski (dhivehi). Waluta obowiązująca na Malediwach to rupia malediwska (MVR).

Stolicą i największym miastem Malediwów jest Male. To także centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne. Mimo lokalnego języka, drugim językiem powszechnie używanym w biznesie i turystyce jest język angielski. 

Malediwy - położenie i klimat 

Malediwy leżą na Oceanie Indyjskim i obejmują terytorium od wyspy Minicoy do archipelagu Czagos. Pod względem geograficznym Malediwy są jednym z najbardziej rozproszonych krajów na świecie.  

Klimat panujący w tym regionie świata jest tropikalny, z wyraźnym podziałem na dwie pory roku: mokrą i suchą. 

Średnia roczna temperatura wynosi około 30 stopni Celsjusza. Woda w oceanie ma stałą temperaturę około 28-30 stopni Celsjusza, dlatego Malediwy są wspaniałym miejscem na wakacje. 

Malediwy - ustrój polityczny 

Malediwy to republika prezydencka. Głową państwa jest prezydent, który wybierany jest na pięcioletnią kadencję. System polityczny kraju jest wielopartyjny i opiera się na konstytucji. 

Parlament Malediwów składa się z niespełna 100 członków wybieranych na pięcioletnią kadencję.

W ostatnich latach kraj borykał się z wieloma kryzysami politycznymi. W 2018 roku - po wyborach prezydenckich - Ibrahim Mohamed Solih zobowiązał się do przeprowadzenia reform mających na celu poprawę stanu demokracji oraz przestrzegania praw człowieka na Malediwach.

Malediwy - gospodarka krajowa 

Gospodarka Malediwów opiera się głównie na turystyce. Infrastruktura turystyczna jest tam doskonale rozwinięta.

Drugim ważnym sektorem jest rybołówstwo. Malediwy są jednym z największych producentów tuńczyka na świecie. Na wyspach uprawia się także kokosy, bataty oraz owoce tropikalne.

Kraj dywersyfikuje gospodarkę poprzez inwestycje w technologie i energię odnawialną, jednak jest to proces długotrwały i wymagający ogromnych nakładów finansowych.

Malediwy - historia w pigułce

Pierwszymi osadnikami na terenie Malediwów prawdopodobnie byli najeźdźcy z Indii i Sri Lanki. Malediwy były również ważnym ośrodkiem handlowym na trasie między Wschodem a Zachodem.

Kupcy arabscy przyczynili się do tego, że w XI wieku islam stał się dominującą religią w kraju. O Malediwy walczyli następnie Portugalczycy i Holendrzy.

Dzisiejsza Republika Malediwów przez długie lata była zależna od Wielkiej Brytanii. Kraj swoją niepodległość uzyskał dopiero w 1965 roku.

Początkowo Malediwy funkcjonowały jako sułtanat muzułmański. Po jego obaleniu przyjęto konstytucję, co sprawiło, że państwo zostało republiką prezydencką.

Malediwy - Wiadomości

Poniedziałek, 29 stycznia 2024 (15:57)
Do starć fizycznych doszło w parlamencie Malediwów po tym, jak opozycyjna formacja sprzeciwiła się przegłosowaniu kandydatur czterech ministrów w rządzie prezydenta Mohameda Muizzu. Spór polityczny...
Sobota, 8 lipca 2023 (12:19)
Limit wejść na teren kąpieliska w Zakrzówku. Od soboty 8 lipca maksymalnie tysiąc osób będzie mogło jednocześnie korzystać z uroków "polskich Malediwów". Z kolei w poniedziałki baseny będą...