Maciej Berbeka - wykształcenie i kariera zawodowa
Maciej Berbeka był absolwentem Liceum Technik Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, studiował na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego
Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Był artystą malarzem, grafikiem i scenografem.
Był autorem scenografii dla Teatru im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem.
Maciej Berbeka od zawsze kochał góry. Początkowo zdobywał doświadczenie na tatrzańskich szczytach. Z czasem jego ambicje przeniosły się w wyższe pasma górskie. Dzięki pasji do gór w 1979 roku został ratownikiem TOPR. Był również przewodnikiem górskim, był członkiem - a w latach 1982-1986 - prezesem Klubu Wysokogórskiego Zakopane.
Maciej Berbeka był jednym z najbardziej utalentowanych wspinaczy wysokogórskich swojego pokolenia, a także pionierem w zimowej eksploracji ośmiotysięczników. Wszedł na Manaslu, Czo Oju, Brad Peak, Annapurnę i Mount Everest. Odniósł liczne sukcesy, które na trwałe zapisały się w historii światowego himalaizmu.
Maciej Berbeka - pierwsza próba zdobycia Broad Peak
Jednym z jego największych Macieja Berbeki było pierwsze zimowe wejście na Manaslu (8156 m n.p.m.) w 1984 roku. Wspiął się na szczyt z Ryszardem Gajewskim.
W 1988 roku Maciej Berbeka jako pierwszy człowiek zdobył podczas zimy szczyt Czo Oju (8201 m n.p.m. - wejście z Maciejem Pawlikowskim).
Jednak to próba wejścia na Broad Peak w 1988 roku przyniosła mu jedno z najbardziej dramatycznych doświadczeń w jego karierze. W marcu podczas wspinaczki dotarł w stylu alpejskim (z Aleksandrem Lwowem) na Rocky Summit (8028 m n.p.m.), sądząc, że osiągnął szczyt góry. Dopiero później okazało się, że właściwy wierzchołek znajdował się wyżej, co oznaczało, że himalaista nie zdobył właściwego szczytu Broad Peak.
Maciej Berbeka - powrót na Broad Peak i tragedia
W 2013 roku, po 25 latach od pierwszej próby, Maciej Berbeka wrócił na Broad Peak, aby spróbować ponownie zdobyć szczyt. Wyprawa miała przywrócić mu pełne uznanie w środowisku wspinaczkowym.
Maciej Berbeka - wraz z trzema innymi wspinaczami: Adamem Bieleckim, Tomaszem Kowalskim i Arturem Małkiem - 5 marca 2013 roku dokonał pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak (8051 m n.p.m.). Podczas schodzenia ze szczytu Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski oddzielili się od reszty zespołu. Po kilku dniach poszukiwań ogłoszono, że zaginieni himalaiści najprawdopodobniej zginęli. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Na ciało Tomasza Kowalskiego w lipcu 2013 r. natknęli się członkowie austriacko-niemieckiej wyprawy na Broad Peak. Następnie polska wyprawa z udziałem brata Macieja Berbeki - Jacka Berbeki - pochowała ciało Polaka pod kopcem kamieni na grani Broad Peak na wysokości ok. 8000 tys. metrów n.p.m.
Maciej Berbeka - odznaczenia
W 2015 roku prezydent
Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie Macieja Berberkę
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Maciej Berbeka - film
W 2018 roku powstał film dokumentalny "Dreamland" w reżyserii Stanisłąwa Berbeki.Relacje uczestników wypraw, wspomnienia najbliższych oraz archiwalne nagrania filmowe i dźwiękowe składają się na sylwetkę wybitnego polskiego himalaisty i podróżnika. Osobista i emocjonalna podróż filmowa Stanisława Berbeki, syna Macieja Berbeki
W 2022 r. powstał film fabularny. Historia Macieja Berbeki zainspirowała reżysera Leszka Dawida do nakręcenia filmu "Broad Peak". W główną rolę wcielił się Ireneusz Czop, żonę himalaisty zagrała Maja Ostaszewska.
Maciej Berbeka - życie prywatne
Maciej Berbeka pochodził z Zakopanego, tam się urodził. Żoną Macieja Berbeki była Ewa Dyakowska-Berbeka, artystka, malarka, graficzka i scenografka teatralna, która zmarła w 2018 roku. Mieli czterech synów.
Symboliczny grób Macieja Berbeki znajduje się na cmentarzu na zakopiańskim Pęksowym Brzyzku. Tablica, która upamiętnia himalaistę została umieszczona na grobie jego ojca, Krzysztofa Berbeki.