Językiem urzędowym w Wenezueli jest język hiszpański. Oficjalna waluta Wenezueli to boliwar (VES).
Wenezuela sąsiaduje z
Kolumbią, Brazylią i Gujaną. Stolicą państwa i największym miastem jest Caracas.
Mimo, że językiem urzędowym Wenezueli jest hiszpański, mieszkańcy posługują się też językami rdzennymi, które są używane przez grupy etniczne. Większość Wenezuelczyków to katolicy.
Wenezuela jest ojczyzną Simóna Bolívara - bohatera narodowego i przywódcy walk o niepodległość krajów Ameryki Południowej. Simón Bolívar jest uważany za jedną z najważniejszych postaci w historii kontynentu.
Wenezuela - położenie i klimat
Wenezuela leży w południowej części Ameryki Południowej. Kraj znajduje się w strefie klimatu równikowego. Od maja do października panuje tam pora deszczowa.
Tereny znajdujące się na Wyżynie Gujańskiej są pod wpływem wilgotnego klimatu równikowego, a na pozostałym obszarze można mówić o klimacie podrównikowym suchym.
Wenezuela - ustrój polityczny
Wenezuela jest demokratyczną republiką federalną, co określa konstytucja z 1999 roku. Głową państwa jest prezydent, którego wybiera się na sześcioletnią kadencję.
Ma on władzę wykonawczą, co oznacza, ze stoi także na czele rządu.
Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu.
Kraj podzielony jest na 23 stany oraz dystrykt federalny ze stolicą. Stanami zarządzają gubernatorzy wybierani co cztery lata w wyborach lokalnych.
Wenezuela - gospodarka krajowa
Kraj ma duże zasoby tzw. "lekkiej" ropy naftowej i duże rezerwy "ciężkiej" ropy oraz bitumenu. Pozyskiwanie tych surowców ma ważne znaczenie dla gospodarki Wenezueli. Wydobywa się także gaz ziemny, złoto, diamenty, miedź, cynk czy boksyty. Wenezuela ma również złoża koltanu, który wykorzystywany jest w przemyśle elektronicznym.
W ostatnich latach państwo odnotowało wysoką inflację. Sytuację w Wenezueli stale pogarszają korupcja i wysoki poziom zadłużenia zagranicznego, co doprowadziło do kryzysu gospodarczego.
Przed przybyciem Europejczyków na tereny Wenezueli obszar dzisiejszego państwa wenezuelskiego zamieszkiwały różnorodne kultury rdzennych ludów.
W 1498 roku Wenezuela została odkryta przez Krzysztofa Kolumba. Kolonizacja hiszpańska rozpoczęła się w XVI wieku, a kraj został częścią Wicekrólestwa Nowej Granady.
W XIX wieku - pod przywództwem Simóna Bolívara - Wenezuela odzyskała niepodległość, zrywając zależność od Hiszpanii i została jednym z założycieli Wielkiej Kolumbii.
Wiek XX przyniósł państwu rozwój gospodarczy dzięki odkryciu bogatych złóż ropy naftowej.
Najnowsza historia kraju to rządy Hugo Cháveza i jego następcy Nicolása Maduro, który jest prezydentem nieuznawanym przez Stany Zjednoczone, dużą część Ameryki Łacińskiej oraz niektóre kraje europejskie.
W lipcu 2024 roku prezydent Wenezueli - przed zaplanowanymi wyborami - zadeklarował gotowość do przeprowadzenia ze Stanami Zjednoczonymi negocjacji dotyczących sankcji gospodarczych nałożonych na Wenezuelę przez USA.