Jarosław Ziętara - wykształcenie
Jarosław Ziętara to absolwent Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w
Poznaniu. Jarosław Ziętara - kariera zawodowa
Jarosław Ziętara pracował początkowo w radiu akademickim, a następnie współpracował m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Kurierem Codziennym", tygodnikiem "Wprost" i "Gazetą Poznańską".
Jarosław Ziętara - zaginięcie i uznanie za zmarłego
1 września 1992 roku Jarosław Ziętara, dziennikarz "Gazety Poznańskiej" wyszedł z mieszkania przy ul. Kolejowej 49 w Poznaniu do pracy, jednak nigdy do niej nie dotarł. Ostatnią osobą, która miała widzieć dziennikarza przed jego zaginięciem była jego dziewczyna, Beata.
Jarosław Ziętara zajmował się m.in. tematyką tzw. poznańskiej szarej strefy. Mogło to stwarzać dla niego potencjalne zagrożenie.
W 1999 roku Jarosław Ziętara został uznany za zmarłego. Na bydgoskim cmentarzu jego rodzina umieściła symboliczną tablicę. Ciała dziennikarza nigdy nie odnaleziono.
Jarosław Ziętara - śledztwo
W latach 90. prowadząca śledztwo w tej sprawie poznańska prokuratura uznała, że Jarosław Ziętara został uprowadzony i zamordowany - śledztwo dwukrotnie umarzano.
W 2011 r. członkowie
Społecznego Komitetu "Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary" i redaktorzy naczelni największych polskich gazet zaapelowali do władz i prokuratury o ujawnienie wszystkich okoliczności zaginięcia Ziętary i ponowne śledztwo w tej sprawie. Spowodowało to analizę śledztwa w Prokuraturze Generalnej i przekazanie go do
Krakowa.
W styczniu 2016 roku przed poznańskim sądem okręgowym rozpoczął się proces byłego senatora Aleksandra Gawronika, którego prokuratura oskarżyła o podżeganie do zabójstwa Jarosława Ziętary. W akcie oskarżenia Aleksandrowi Gawronikowi zarzucono, iż "chcąc, aby inne osoby dokonały porwania, pozbawienia wolności, a następnie zabójstwa Jarosława Ziętary, w związku z jego zawodowym zainteresowaniem i planowanymi publikacjami dotyczącymi tzw. szarej strefy gospodarczej, nakłaniał do tego ustalonych pracowników ochrony firmy Elektromis". Były senator nie przyznawał się do winy.
24 lutego 2022 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił Aleksandra Gawronika od zarzutu podżegania do zabójstwa Jarosława Ziętary. W październiku 2022 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił także Mirosława R. (ps. "Ryba") i Dariusza L. (ps. "Lala"). W uzasadnieniu wyroku sędzia Sławomir Szymański odniósł się szczegółowo do zgromadzonego materiału dowodowego, wskazując, że zeznania osób, które miały być naocznymi świadkami porwania i gróźb wobec dziennikarza, były "niezwykle niespójne" i "wewnętrznie sprzeczne".
Jarosław Ziętara - upamiętnienie
W 2016 r. Jarosław Ziętara został patronem ulicy w Poznaniu. Tablice upamiętniające dziennikarza są umieszczone m.in. na ścianach kamienicy przy ul. Kolejowej w Poznaniu, gdzie mieszkał Ziętara, a także Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jarosław Ziętara - odznaczenie
W 2022 roku Jarosław Ziętara został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jarosław Ziętara - życie prywatne
Jarosław Zientara to syn Edmunda, miał brata Jacka. Był w związku z Beatą Sauer.