Gerhard Schröder - wykształcenie i kariera zawodowa
W młodości Schröder pracował w sklepie z wyrobami metalowymi w Getyndze, jednocześnie ucząc się wieczorowo w szkole średniej. W 1966 roku zdał maturę w Westfalen-Kolleg w Bielefeld.
Następnie w latach 1966-1971 Gerhard Schröderstudiował prawo na Uniwersytecie w Getyndze. Rok po ukończeniu studiów zatrudnił się jako asystent na tej uczelni. W okresie od 1976 do 1990 roku pracował jako adwokat.
Gerhard Schröder - kariera polityczna
W 1963 roku Gerhard Schröder związał się z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec. W 1978 roku został przewodniczącym federalnym młodzieżówki SPD – Jusos. Dwa lata później, w 1980 roku, został wybrany na deputowanego do Bundestagu. Niedługo potem objął funkcję przewodniczącego SPD w Hanowerze.
W 1986 roku Gerhard Schröderzostał wybrany do lokalnego parlamentu Dolnej Saksonii, gdzie został liderem frakcji SPD. Zasiadał również we władzach federalnych partii. W 1990 roku został premierem Dolnej Saksonii w ramach koalicji SDP i Zielonych. Po wyborach w 1994 roku również stanął na czele rządu tego landu, gdzie SDP rządziła samodzielnie.
W 1998 roku Franz Müntefering ogłosił Schrödera kandydatem na kanclerza w przypadku zwycięstwa partii w ówczesnych wyborach. 27 października 1998 roku został wybrany na urząd kanclerza RFN przez Bundestag. Po czterech latach rządząca koalicja SPD i Zielonych odniosła kolejne zwycięstwo w wyborach, co doprowadziło do drugiej kadencji Schrödera.
W okresie rządów koalicji SPD - Zieloni, wprowadzono szereg reform, obejmujących wsparcie finansowe dla energetyki opartej na źródłach odnawialnych oraz liberalizację praw dla związków homoseksualnych. Dodatkowo rząd sprzeciwił się wprowadzeniu opłat za studia przez kraje związkowe.
W początkowych latach sprawowania urzędu kanclerskiego Schröder był nazywany "Medienkanzler" (kanclerz medialny). Jednak liczne zmiany w rządzie, rosnący opór Bundesratu zdominowanego przez CDU oraz spadek popularności doprowadziły do zmiany stylu polityki Gerharda Schrödera na bardziej oparty na sile władzy urzędu kanclerskiego.
Po rezygnacji Oskara Lafontaine’a z funkcji przewodniczącego SPD w marcu 1999 roku, na to stanowisko wybrano Gerharda Schrödera. Z funkcji zrezygnował w lutym 2004 r., aby skoncentrować się na pracy kanclerza. Na stanowisku przewodniczącego SPD zastąpił go Franz Müntefering.
1 lipca 2005 roku, w związku ze spadkiem poparcia dla jego rządu i SPD, Bundestag nie udzielił mu wotum zaufania na jego wniosek, co skutkowało skróceniem kadencji parlamentu.
Gerhard Schröder - kontrowersje
Podczas ostatnich tygodni sprawowania urzędu,
Gerhard Schröderzawarł z Rosją umowę dotyczącą
budowy Gazociągu Północnego. Następnie został przewodniczącym komitetu akcjonariuszy pierwszego konsorcjum
Nord Stream.
Gerhard Schröder - proces ws. odebrania biura w Bundestagu
10 kwietnia 2025 r. były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder przegrał w Lipsku kolejną sprawę sądową o zachowanie swojego biura w Bundestagu. Sędziowie Federalnego Sądu Administracyjnego odrzucili jego pozew w trzeciej instancji. Sędziowie Federalnego Sądu Administracyjnego wyjaśnili, że jest to spór konstytucyjny, w którym sądy administracyjne nie mogą rozstrzygać. Tylko Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe może wyjaśnić, czy Gerhardowi Schroederowi przysługuje prawo do biura.
Wcześniej w 2024 r. Wyższy Sąd Administracyjny Berlina i Brandenburgii(OVG) orzekł, że Gerhard Schroeder nie ma prawa do biura w Bundestagu. "Sędziowie federalni oświadczyli teraz, że OVG nie powinien był w ogóle podejmować decyzji w tej sprawie". Niemniej jednak odrzucili apelację Gerharda Schroedera od wyroku, ponieważ był on prawidłowy - wyjaśnia portal tagesschau.de.
Prawo do korzystania z biura odebrała politykowi w 2022 roku
komisja budżetowa Bundestagu, która uznała wtedy, że skoro Gerhard Schroeder nie wypełnia obowiązków byłego kanclerza, to
nie zasługuje na finansowane ze środków publicznych biuro wraz z personelem. Prawnicy byłego kanclerza Niemiec argumentują, że postanowienie komisji budżetowej Bundestagu dotyczące jego biura było niezgodne z prawem.Po agresji Rosji na Ukrainę Gerhard Schroeder, który stał na czele rządu RFN w latach 1998-2005, spotkał się z falą krytyki za kontakty z władzami Rosji, szczególnie za przyjaźń z Władimirem Putinem i pracę w rosyjskich firmach państwowych - spółkach
Gazprom,
Nord Stream i Rosnieft.
Gerhard Schröder - życie prywatne
Gerhard Fritz Kurt Schröder urodził się 7 kwietnia 1944 roku w Mossenbergu, który obecnie jest częścią miasta Blomberg. Jego ojciec Fritz Schröder był niemieckim żołnierzem podczas II wojny światowej. Zginął na froncie wschodnim, gdy Gerhard Schrödermiał kilka tygodni. Matka polityka, Erika, pracowała w gospodarstwie rolnym, aby zapewnić utrzymanie rodzinie.
Gerhard Schröder był pięciokrotnie żonaty. Jego partnerkami były:
- Evo Schubach (1968–1972),
- Anne Taschenmacher (1972–1984),
- Hiltrud Hampel (1984–1997),
- Doris Köpf (1997–2016),
- Soyeon Kim, z którą wziął ślub w 2018 roku i jest w aktualnym związku.
Gerhard Schröder ma córkę Klarę z poprzedniego małżeństwa. W lipcu 2004 roku adoptował dziewczynkę z Petersburga w Rosji, Viktorię, urodzoną w 2001 roku. W 2006 roku adoptował kolejne dziecko również pochodzące z Petersburga.
Gerhard Schröder jest protestantem. Był członkiem honorowym klubu Borussia Dortmund, jednakże to wyróżnienie zostało mu odebrane za popieranie władzy Władimira Putina po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę.