Reklama

Tadżykistan

Wtorek, 23 lipca 2024 (10:45)AktualizacjaWtorek, 23 lipca 2024 (14:04)

Republika Tadżykistanu leży w Azji Środkowej, na zachód od Wyżyny Tybetańskiej. To jedno z najmniejszych państw w tym regionie świata. Tadżykistan jest również jedną z dawnych republik radzieckich. Kraj jest znany z długowieczności swoich mieszkańców. Wiele osób dożywa tam bowiem ponad 100 lat.

Tradycyjny strój ludowy z północnego rejonu Tadżykistanu
Tradycyjny strój ludowy z północnego rejonu Tadżykistanu/Laski Diffusion/East News

Tadżykistan

  • Stolica:Duszanbe
  • Powierzchnia:143 100 km²
  • Ludność:10 mln
Językiem urzędowym w Tadżykistanie jest język tadżycki, który jest blisko spokrewniony z językiem perskim. Powszechnie używany jest także język rosyjski. Walutą oficjalną Tadżykistanu jest somoni, nazwane na cześć Ismaila Somoniego, założyciela pierwszego państwa tadżyckiego.

Większość mieszkańców Tadżykistanu wyznaje islam. W kraju Tadżycy stanowią większość populacji, choć obecne są także mniejszości uzbeckie, rosyjskie i kirgiskie.

Tadżykistan - położenie i klimat 

Republika Tadżykistanu to górzysty kraj, w którym panuje klimat kontynentalny. Ponad 90 proc. powierzchni państwa zajmują pasma górskie Pamiru i Hindukuszu. 

Tadżykistan leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Sąsiaduje z Afganistanem, Kirgistanem, Chinami oraz Uzbekistanem.

Tadżykistan - ustrój polityczny 

Tadżykistan jest republiką prezydencką. Głową państwa i szefem rządu jest prezydent. Aktualnie władzę sprawuje Emomali Rahmon.  

Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu, który składa się ze Zgromadzenia Najwyższego i Zgromadzenia Reprezentantów.  

System sądowy obejmuje Sąd Najwyższy, Sąd Konstytucyjny oraz sądy niższych szczebli. Pomimo tego w kraju wciąż są łamane prawa człowieka. 

Tadżykistan - gospodarka krajowa

Rolnictwo, w tym uprawa bawełny i hodowla owiec, to główne źródło zatrudnienia w Tadżykistanie. Sektor ten boryka się jednak z problemami (m.in. niską wydajnością i niedoborem nowoczesnej infrastruktury). 

Ważną rolę w gospodarce odgrywa również górnictwo - zwłaszcza wydobycie aluminium, złota, srebra i uranu.  

Ze względu na liczne rzeki górskie prężnie rozwija się także przemysł energetyczny. Kraj ma jedne z największych rezerw wodnych w regionie, co daje mu możliwość produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby oraz na eksport. 

Tadżykistan - historia

W średniowieczu Tadżykistan stał się ważnym centrum kultury i nauki w świecie muzułmańskim. W XVIII i XIX wieku obszar znalazł się pod wpływem Imperium Rosyjskiego.

W 1924 roku Tadżykistan został częścią Związku Radzieckiego jako Tadżycka Socjalistyczna Republika Radziecka. 

Po upadku ZSRR w 1991 roku kraj ogłosił niepodległość.

Od 1992 do 1997 roku w Tadżykistanie trwała wojna domowa. Spory zakończyło podpisanie porozumienia pokojowego, które zapoczątkowało stopniową odbudowę kraju.

Tadżykistan - Wiadomości

Środa, 2 października 2024 (08:24)
Stołeczni policjanci zatrzymali dwóch sprawców strzelaniny na warszawskim bazarze Olimpia, do którego doszło na początku września. Wówczas podejrzani użyli broni wobec interweniujących...
Wtorek, 30 lipca 2024 (21:32)
24-letnia mieszkanka Kłobucka (woj. śląskie) wybrała się ze swoim wujkiem na wymarzone wakacje do Tadżykistanu. Z początku wszystko było tak, jak sobie zaplanowali. Jednak ich wypoczynek został...
Czwartek, 4 lipca 2024 (16:01)
- Wielobiegunowy świat jest już rzeczywistością - mówił podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy prezydent Rosji Władimir Putin. Reżimowy przywódca wspomniał też o możliwości podjęcia...
Sobota, 1 czerwca 2024 (16:52)
Prezydent Łotwy ostrzega przed możliwymi inwazjami ze strony Rosji. Wskazał na trzy prawdopodobne kierunki: Mołdawię, Kaukaz i Azję Centralną. Ocenia, że Władimir Putin nie zatrzyma się tylko na...

Tadżykistan - Wideo