W 1932 r. Ronald Reagan ukończył studia licencjackie z zakresu ekonomii i socjologii. Po studiach pracował jako komentator sportowy. Od 1937 r. pracował jako aktor.
W ciągu 27 lat zagrał w ponad 50 filmach. Był również prowadzącym wielu produkcji telewizyjnych.
Po wybuchu drugiej wojny światowej Ronald Reagan został oficerem kawalerii. Przydzielono go do wojskowej jednostki filmowej w Los Angeles, gdzie brał udział w kręceniu instruktażowych filmów wojskowych. Nigdy nie brał udziału w walce podczas wojny.
Od 1947 do 1952 r. Ronald Reagan był prezesem związku aktorów filmowych.
Ronald Reagan - kariera polityczna
Po zakończeniu kariery aktorskiej Reagan ubiegał się o stanowisko gubernatora Kalifornii i został nim dwukrotnie - w 1966 i 1970 r. Miał kontrowersyjne podejście m.in. do kary śmierci i w tej sprawie odcinał się zdecydowanie od poglądów propagowanych przez ruch hippisowski.
W 1980 r.
Ronald Reagan wygrał
wybory na prezydenta USA jako kandydat
Partii Republikańskiej. Był przywódcą kraju przez dwie kadencje. Jego polityka opierała się na dążeniu do
uzdrowienia amerykańskiej gospodarki i niechęci do ustroju komunistycznego. Redukował wydatki na świadczenia socjalne i publiczne, zmniejszał podatki, ale
zwiększył dofinansowanie sektora wojskowego. Podczas jego prezydentury
wzrosło tempo rozwoju USA. Było to konsekwencją
zimnej wojny i wyścigu zbrojeń. Jednak
dług publiczny w czasie jego kadencji wzrósł trzykrotnie.
Ronald Reagan dążył do zlikwidowania komunizmu we wszystkich krajach świata i popierał każdy ruch antykomunistyczny. W roku 1987 Reagan wezwał przywódcę ZSRR, Michaiła Gorbaczowa, do zburzenia muru berlińskiego.
30 marca 1981 r. Ronald Reagan przeżył zamach. Został postrzelony przez Johna Warnocka Hinckleya Jr., gdy wychodził z Hotelu Hilton w Waszyngtonie.
Ronald Reagan - relacje z Polską
Ronald Reagan finansował
polską opozycję w walce z komunizmem, ponieważ był przekonany, że jest to droga do obalenia
ZSRR, które sam nazywał
"imperium zła". Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, 23 grudnia 1981 r.
Reagan zdecydował
o sankcjach gospodarczych wobec Polski.
W 1990 r. Ronald Reagan wygłosił przemówienie w Stoczni Gdańskiej i został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, przyznano mu także tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Miasta Krakowa.
Ronald Reagan - życie prywatne
Ronald Reagan ożenił się w 1940 roku z Jane Wyman. Para miała córkę Maureen oraz adoptowanego syna Michaela. Małżeństwo rozwiodło się.
W 1952 r. Ronald Reagan ożenił się po raz drugi. Jego żoną została Nancy Davis, z którą miał dwoje dzieci - Patti i Rona.
Ronald Reagan chorował na chorobę Alzheimera.