Paweł Śpiewak - wykształcenie
W 1973 r. Paweł Śpiewak ukończył studia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1984 r. uzyskał stopień doktora, a w 2000 r. został doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w dyscyplinie socjologia.
Paweł Śpiewak - kariera zawodowa
Na początku swojej kariery zawodowej Paweł Śpiewak był nauczycielem akademickim w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał także na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia, a także w Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego.
Pełnił funkcje profesorskie na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Był członkiem Collegium Invisibile, a także Kolegium Społecznego w Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
W latach 1992-1993 pracował w Ośrodku Studiów Wschodnich. W latach 2011-2020 pełnił funkcję dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Paweł Śpiewak swojej karierze zawodowej badał historię i filozofię myśli społecznej i politycznej, teorię polityki, a także zajmował się przemianami politycznymi i społecznymi w Polsce i Europie Środkowej.
Paweł Śpiewak był również publicystą. Wydał m.in.: "W stronę wspólnego dobra", "Midrasze: księga nad księgami", "Pamięć po komunizmie", "Pięć ksiąg Tory. Komentarze" czy "Żydokomuna".
Paweł Śpiewak - działalność opozycyjna
W czasach PRL Paweł Śpiewak był członkiem Towarzystwa Kursów Naukowych.
W 1979 r. był wśród współzałożycieli podziemnego kwartalnika "Res Publica". W czasie wydarzeń sierpniowych w 1980 r. był jednym z sygnatariuszy apelu 64 naukowców, literatów i publicystów do władz komunistycznych o podjęcie dialogu ze strajkującymi robotnikami.
W 1980 r. został członkiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".
Paweł Śpiewak - kariera polityczna
W 2005 r. Paweł Śpiewak został wybrany na posła
V kadencji Sejmu, jako kandydat bezpartyjny startujący z listy
Platformy Obywatelskiej w okręgu warszawskim. W Sejmie V kadencji pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego
Komisji Spraw Zagranicznych, pracował w komisjach odpowiedzialności konstytucyjnej i ds. Unii Europejskiej, a także w komisji nadzwyczajnej rozpatrującej projekt nowelizacji tzw. ustawy lustracyjnej.
W wyborach parlamentarnych w 2007 r. Paweł Śpiewak nie ubiegał się o poselską reelekcję.
Paweł Śpiewak - życie prywatne
Paweł Śpiewak urodził się w rodzinie polsko-żydowskiej. Był synem pisarki i tłumaczki Anny Kamieńskiej oraz poety i tłumacza Jana Śpiewaka.
Był
dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była badaczka antysemityzmu
Helena Datner, z którą ma syna
Jana Śpiewaka - działacza społecznego i córkę Rutę. Jego drugą żoną została
Hanna Gawrońska.