Śpiewak o ofiarach Holokaustu: Na pomordowanych robi się handel polityczny

WIDEO | Poniedziałek, 27 stycznia 2020 (08:48)

Wydaje mi się, że to duży błąd, że w Auschwitz nie będzie Władimira Putina. Musimy pamiętać o tym, że w Auschwitz zginęły tysiące rosyjskich więźniów - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM socjolog prof. Paweł Śpiewak. Podkreśla, że jego zdaniem bardzo złe jest to, że na tragedii oświęcimskiej robi się politykę. "Na tych 6 mln pomordowanych zaczyna się robić handel polityczny (...) i premier Izraela, i prezydent Rosji, i parę innych jeszcze bardzo wybitnych osobistości biorą udział w tego typu spektaklu. Jestem przerażony tym" - podkreśla.
Zdaniem Śpiewaka zagraniczni politycy podczas uroczystości nie mówią "w sposób uczciwy o tym, jak ta historia się rozwijała" i przemówienia są "pełne fałszerstw". "Sami mówią: nie zapomnimy, nigdy nikt nie powtórzy... Sama ta formuła: ‘nigdy więcej’ - jest kłamstwem, jeżeli myślimy, że potem wydarzyło się co najmniej sześć wielkich ludobójstw, w których nikt w gruncie rzeczy, żadne wielkie państwo nie brało udziału, w sensie rozdzielenia tych sił, nadania spokoju. Więc to wszystko jakoś brzmi od początku do końca fałszywie" - mówił gość Roberta Mazurka.

„Zastanawiam się nad tym, czy Budka jest produktem aparatu partyjnego. Ale czy jest też osobowością, która, wie, co mówi?” – powiedział Paweł Śpiewak w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM.
Na sugestię Roberta Mazurka żeby dać szansę nowemu szefowi PO, Śpiewak odpowiedział: „Nie ma już czasu. Jeżeli w wyborach prezydenckich PO zginie, to czeka nas ileś następnych lat coraz mocniejszego kontrolowania państwa polskiego, społeczeństwa i kultury przez PiS. Nie chciałbym, żeby to tak się zakończyło”.

Socjolog skomentował też batalię, która toczy się wokół wymiaru sprawiedliwości. Według niego głównym winowajcą jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. „Ziobro pcha w konflikt. Jest głównym facetem, który ten konflikt produkuje. Być może wycofanie go z pierwszej linii jest jedyną rzeczą którą PiS powinien zrobić” – mówi Śpiewak.

Robert Mazurek zapytał też swojego gościa o
Najlepsze tematy