Marcin Horała - wykształcenie
W 2004 roku ukończył politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, a w 2006 roku został absolwentem prawa na Wydziale Prawa i Administracji tej samej uczelni.
Marcin Horała - kariera polityczna
Marcin Horała w latach 1999-2004 był członkiem Unii Polityki Realnej. Z listy tej partii w 2004 kandydował do Parlamentu Europejskiego. Po porażce w wyborach, jeszcze w tym samym roku wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W 2006 roku z ramienia PiS dostał się do Rady Miasta Gdyni.
Jako radny pracował w Radzie Miasta Gdyni jeszcze przez dwie kolejne kadencje. W latach 2006-2010 był przewodniczącym Komisji Gospodarki Mieszkaniowej. Od 2009 do 2013 pracował jako zastępca prezesa w Stowarzyszeniu Powiernictwo Polskie w Gdyni.
W 2011 roku pierwszy raz kandydował do Sejmu RP, ale bezskutecznie. W roku 2015 został posłem na Sejm VIII kadencji. W 2016 został wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Cyfryzacji Szpitali i Placówek Medycznych oraz przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Gdyni i Małego Trójmiasta Kaszubskiego. W 2017 roku mianowany został zastępcą przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Morskiej Energii Wiatrowej. W latach 2018-2019 przewodniczył Komisji śledczej do zbadania nieprawidłowości i wyłudzeń podatku VAT.
W 2019 skutecznie ubiegał się o reelekcję w wyborach parlamentarnych. W listopadzie tego samego roku został powołany na pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz na sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury. W 2022 został wiceministrem Funduszy i Polityki Regionalnej.
W 2014 i 2018 roku bez powodzenia startował w wyborach na prezydenta miasta Gdyni.
W wyborach w 2019 r. do Sejmu IX kadencji otrzymał reelekcję. Był członkiem Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej.
Został powołany na stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. W kwietniu 2022 r został powołany na kolejną funkcję - sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Następnie stanowisko pełnomocnika rządu ds. CPK zostało przeniesione do MFiPR.
W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.
Marcin Horała - życie osobiste
Marcin Horała ma żonę i dwie córki. Pasjonuje się koszykówką, historią i publicystyką. Jest fanem “Gry o tron”.
Marcin Horała - poglądy
Od 1999 roku był członkiem Stowarzyszenia KoLiber, promującego konserwatyzm światopoglądowy i liberalizm gospodarczy.