Leszek Miller - wykształcenie
Leszek Miller uczęszczał do zasadniczej szkoły zawodowej. Po jej ukończeniu zdecydował się na naukę w trybie wieczorowym w Zespole Szkół Zawodowych w Żyrardowie, gdzie w 1966 roku ukończył technikum.
Po wstąpieniu do
PZPR rozpoczął studia na Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy Komitecie Centralnym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Kierunek z zakresu
nauk politycznych ukończył w 1977 roku.
Leszek Miller - kariera zawodowa i polityczna
Pierwszym zakładem pracy Leszka Millera były Zakłady Przemysłu Lniarskiego w Żyrardowie, gdzie pracował jako robotnik od 1963 roku. Pod koniec lat 60. XX wieku wstąpił do PZPR, od tego czasu jego kariera polityczna nabrała rozpędu.
Od 1970 do 1971 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego zarządu miejskiego Żyrardowskiego ZMS, następnie od 1973 do 1974 był sekretarzem komitetu zakładowego PZPR. Po studiach, pod koniec lat 70. XX wieku, był pracownikiem m.in. Komitetu Centralnego.
Pod koniec lat 80. XX wieku został wybrany I sekretarzem KW PZPR w Skierniewicach, a w grudniu 1988 awansował na członka
Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w randze sekretarza.
Był jednym z uczestników obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku z ramienia PZPR. W wyborach 1989 startował do Senatu, uzyskał 30 115 głosów, ale nie został wybrany.
Po upadku PZPR
Leszek Miller był współzałożycielem nowej partii lewicowej – Socjaldemokracji RP. Został wybrany na posła I, II, III oraz IV kadencji, czyli od 1991 do 2005 roku. W tym czasie sprawował funkcję
ministra pracy i polityki socjalnej (1993 – 1996),
ministra – szefa Urzędu Rady Ministrów (1996) oraz
ministra spraw wewnętrznych i administracji (1997). Po wygranych przez koalicję
SLD wyborach parlamentarnych
w 2001 roku Leszek Miller został prezesem Rady Ministrów oraz przewodniczącym Komitetu Integracji Europejskiej.
Leszek Miller nie wystartował w wyborach parlamentarnych w 2005 roku. W styczniu 2008 został przewodniczącym nowo powstałej partii Polska Lewica. Dwa lata później zrezygnował z członkostwa w jej strukturach i został przyjęty do SLD.
W 2011 roku ponownie został posłem na Sejm, gdy wystartował z list SLD.
W 2019 wystartował z powodzeniem z list Koalicji Europejskiej do europarlamentu. Zdobył 79 380 głosów w okręgu wyborczym nr 7 (Poznań).
Leszek Miller - wzrost
Według mediów Leszek Miller ma wzrost 170 cm.Leszek Miller - życie prywatne
W 1969 roku Leszek Miller ożenił się z Aleksandrą, z którą miał syna Leszka. Syn Leszka Millera popełnił samobójstwo w 2018 roku. Jego wnuczka – Monika – jest celebrytką oraz fotomodelką. Wzięła udział w dziesiątej edycji programu „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami” emitowanego na antenie telewizji Polsat.
W dzieciństwie zgodnie z życzeniem swojej matki – Anny, przez pewien czas służył jako ministrant.