Karta Dużej Rodziny - historia
Pomysł wprowadzenia
Karty Dużej Rodziny został przedstawiony w styczniu 2014 roku przez premiera
Donalda Tuska. Szef rządu wyraził wówczas nadzieję, że karta da odczuwalną
poprawę sytuacji rodzinom wielodzietnym.
Karta Dużej Rodziny została wprowadzona w czerwcu 2014 roku, najpierw na mocy rządowego programu, a 1 stycznia 2015 roku na podstawie ustawy.
Została ona uchwalona jednomyślnie przez posłów wszystkich formacji politycznych, a następnie ustawa o KDR została podpisana przez prezydenta
Bronisława Komorowskiego.
Karta Dużej Rodziny - dla kogo?
Karta Dużej Rodziny przyznawana jest rodzicom lub opiekunom, którzy mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Karta wydawana jest rodzicom dożywotnio, a dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat, jeśli się uczą.
Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód.
Jednak w przypadku, gdy członkowi rodziny wielodzietnej została już udostępniona karta elektroniczna, a następnie wnioskuje on o wydanie karty tradycyjnej, wtedy pobierana jest opłata w wysokości 10 zł.
Od marca 2025 roku, wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny kosztuje 16 zł.
W celu otrzymania Karty Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. Kartę Dużej Rodziny posiada już ponad 1,86 mln rodzin - wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Karta Dużej Rodziny - komu nie przysługuje?
Karty Dużej Rodziny nie otrzyma rodzic, który został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub ma ograniczoną władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej.
Karta Dużej Rodziny nie przysługuje także rodzicowi zastępczemu, któremu sąd orzekł odebranie dzieci.
Karta Dużej Rodziny - jakie korzyści?
Rodziny, które mają KDR, mają możliwość kupienia tańszych produktów i usług. Obniżki dotyczą m.in. produktów spożywczych, odzieżowych, kosmetycznych, paliwowych, a także usług komunikacyjnych, bankowych, hotelowych i gastronomicznych.
Karta Dużej Rodziny pozwala również kupić tańsze bilety do kina, teatru oraz książki, zabawki czy przybory szkolne. KDR oferuje zniżki na przejazdy kolejowe - 37 proc. na bilety jednorazowe, a także 49 proc. na bilety miesięczne (ojciec, matka, macocha i ojczym).
KDR umożliwia również obniżenie opłaty za paszport o 50 proc. (ojciec, matka macocha i ojczym) oraz daje 75 proc. ulgi na opłatę za paszport dla dzieci.
Rodziny posiadające KDR mają bezpłatny wstęp do parków narodowych.
Ze zniżek można korzystać poprzez okazanie Karty Dużej Rodziny lub po wpisaniu jej numeru.
Karta Dużej Rodziny - aplikacja mKDR
Aby otrzymać ulgi wynikające z Karty Dużej Rodziny można także skorzystać z aplikacji mKDR.