Na tej samej uczelni otworzyła przewód doktorski. Wykładała w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie oraz na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Była dyrektorem Muzeum PRL-u w Nowej Hucie, założyła kwartalnik "Pressje", była także dyrektorem zarządzającym KN Studio.
Stypendystka Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie ukończyła studia podyplomowe. Po zakończeniu tego etapu kształcenia zajęła się badaniem socjologii władzy, transformacji ustrojowej Polski i samorządu terytorialnego.
Jadwiga Emilewicz - kariera polityczna
W latach 1998-2002 Jadwiga Emilewicz była radcą prezesa Rady Ministrów w Departamencie Spraw Zagranicznych. Była związana z Platformą Obywatelską. W 2013 roku przeszła do Polski Razem. Rok później stanęła na czele małopolskiego oddziału tego ugrupowania. W 2015 roku została wiceprezesem partii. Wtedy również mianowano ją podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju.
W 2017 roku po transformacji Polski Razem w Porozumienie została mianowana wiceprezesem nowego ugrupowania. W 2018 roku została powołana na urząd ministra przedsiębiorczości i technologii.
W wyborach parlamentarnych w 2019 roku Jadwiga Emilewicz otrzymała mandat poselski z listy Prawa i Sprawiedliwości. Następnie została mianowana ministrem rozwoju, a w 2020 roku objęła urząd wiceprezesa Rady Ministrów.
We wrześniu 2020 roku zdecydowała się odejść z Porozumienia. Stała się bezpartyjną posłanką w klubie parlamentarnym PiS. Argumentowała swoje odejście częstszą różnicą zdań między nią a innymi politykami macierzystej partii. Miesiąc później zakończyła pełnienie funkcji rządowych.
Jadwiga Emilewicz - życie prywatne
Jadwiga Emilewicz urodziła się 27 sierpnia 1974 roku w Krakowie. Jest córką Antoniego i Zdzisławy Szylerów.
Jej mężem jest Marcin Emilewicz, z którym posłanka ma trzech synów.
W 2022 roku została członkiem rady Teatru Muzycznego w Poznaniu.