Giulio Andreotti - wykształcenie
Giulio Andreotti ukończył
studia prawnicze na
Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie.
Giulio Andreotti - działalność polityczna
Giulio Andreotti należał do katolickiej organizacji młodzieżowej FUCI. Nawiązał współpracę z włoskim politykiem Alcide De Gasperim, który był m.in. włoskim ministrem spraw zagranicznych i wewnętrznych. Następnie jako jego sekretarz współtworzył Chrześcijańską Demokrację.
W 1945 r. Giulio Andreotti został członkiem Consulta Nazionale, a rok później wybrano go do konstytuanty. W 1948 r. zdobył mandat posła do Izby Deputowanych i utrzymywał go przez kolejnych dziesięć kadencji.
W 1947 r. Alcide De Gasperi powierzył Giulio Andreottiemu funkcję podsekretarza stanu przy prezydium rządu. Giulio Andreottisprawował urząd ministra przez ponad 20 lat. Kierował resortami: spraw wewnętrznych, finansów, skarbu, obrony, przemysłu i budżetu. Przewodniczył komitetowi organizacyjnemu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rzymie.
Po rozwiązaniu Chrześcijańskiej Demokracji Giulio Andreottidołączył do
Włoskiej Partii Ludowej, a w 2001 r.
współtworzył Europejską Demokrację. W 2006 r. bezskutecznie kandydował na przewodniczącego Senatu.
Giulio Andreotti - premier Włoch
W lutym 1972 r. po raz pierwszy
objął urząd premiera. Pełnił funkcję premiera
Włoch siedem razy w trzech różnych okresach aż do 1992 r.
Był pierwszym premierem od dekady, który złożył oficjalną wizytę w ZSRR. W trakcie jego rządów doszło do porwania i zamordowania włoskiego polityka Aldo Moro przez Czerwone Brygady. Giulio Andreottistanowczo odmówił negocjacji z porywaczami.
W latach 1979-1983 Giulio Andreottipozostawał poza rządem. W latach 1983-1989 był ministrem spraw zagranicznych. W 1991 r. otrzymał tytuł senatora dożywotniego i pozostał w Senacie do śmierci w 2013 r.
Giulio Andreotti - kontrowersje
Śledczy ponad 25 razy próbowali uchylić immunitet Giulio Andreottiego, z powodu domniemanych powiązań z mafią. W latach 90. postawiono mu ponad 20 zarzutów, ale Giulio Andreottinie został skazany.
Był też oskarżony o zlecenie zabójstwa dziennikarza Mina Pecorellego, jednak Sąd Kasacyjny prawomocnie oczyścił go z zarzutów.
Giulio Andreottipomógł Watykanowi
nie dopuścić do publikacji zdjęć papieża Jana Pawła II w basenie w Castel Gandolfo, ponieważ z powodu napiętej sytuacji politycznej w Polsce, ujawnienie tych fotografii mogło
zaszkodzić opozycji antykomunistycznej i zostać wykorzystane przez komunistyczną propagandę.
W 1980 r. Giulio Andreottinapisał w liście do Watykanu, że papież Jan Paweł II jest w niebezpieczeństwie.
Giulio Andreotti - życie prywatne
Od 1945 r. Giulio Andreotti był mężem Livii Danese. Miał dwóch synów Lamberta i Stefana oraz dwie córki Marilenę i Serenę.
Giulio Andreotti był nazywany: Il Divo, czyli Boski, Lis, Moloch, Czarny Papież, Belzebub. Napisał liczne publikacje oraz rozprawy naukowe. Otrzymał tytuł doktora honoris causa trzech polskich uniwersytetów. Jest bohaterem filmu fabularnego "Boski" w reżyserii Paola Sorrentino.