Aleksandra Jakubowska - wykształcenie
Aleksandra Jakubowska ma wykształcenie wyższe. Ukończyła magisterskie studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Aleksandra Jakubowska - kariera zawodowa
Po ukończeniu studiów, w latach 1977-1981 Aleksandra Jakubowska pracowała w "Sztandarze Młodych", a w latach 1981-1987 w "Przyjaciółce".
W TVP prowadziła "Dziennik Telewizyjny", a następnie
"Wiadomości" w TVP1. Po odejściu z
TVP objęła stanowisko szefa działu reporterów w dzienniku "Kurier Polski".
Aleksandra Jakubowska wspólnie z Wojciechem Mannem i Krzysztofem Materną współtworzyła Radio Kolor, gdzie objęła kierownicze stanowisko w dziale publicystyki i informacji. W warszawskiej rozgłośni, Jakubowska była także gospodynią audycji kulturalnej.
Następnie Aleksandra Jakubowska kierowała oraz zajmowała się wydawaniem magazynów skierowanych do młodzieży i kobiet: "Missland" i "Femina", które były dodawane do "Życia Warszawy".
Po odejściu z polityki w 2005 roku Aleksandra Jakubowska pracowała m.in. jako administratorka galerii handlowej w Podkowie Leśnej. W 2018 roku została dziennikarką portalu wpolityce.pl oraz kanału wPolsce.pl. Jest także publicystką tygodnika "Sieci".
Aleksandra Jakubowska - kariera polityczna
Aleksandra Jakubowska była nazywana "lwicą lewicy". W latach 1995-1997 była podsekretarzem stanu oraz rzecznikiem prasowym rządu. W 1997 roku po raz pierwszy została wybrana na posłankę, kandydując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
W 2001 roku uzyskała poselską reelekcję. W IV kadencji Sejmu Jakubowska zasiadała w Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz Komisji Obrony Narodowej. W latach 1999-2000 była członkinią zarządu krajowego SLD, a w latach 2003-2004 - wiceprzewodniczącą partii.
W 2001 roku Aleksandra Jakubowska została
wiceministrem kultury w rządzie
Leszka Millera. W latach 2002-2003 była także
generalnym konserwatorem zabytków.
W styczniu 2003 roku Aleksandra Jakubowska została
szefową gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów w rządzie Leszka Millera. Rok później odwołał ją nowy premier
Marek Belka.
Pod koniec 2004 roku Aleksandra Jakubowska została zawieszona w prawach członka SLD przez rzecznika dyscypliny partyjnej. Niedługo po tym, sama wystąpiła z partii i klubu parlamentarnego.
Aleksandra Jakubowska - katastrofa lotnicza
Aleksandra Jakubowska 4 grudnia 2023 r. około godziny 18:30 uczestniczyła w
katastrofie rządowego helikoptera w woj. mazowieckim.
Śmigłowiec Mi-8 z 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego pilotowany przez
mjra Marka Miłosza z
premierem Leszkiem Millerem miał awarię obydwóch turbin, które przestały pracować, a następnie lądował awaryjnie na tzw. autorotacji w Lesie Chojnowskim pod Piasecznem niedaleko Warszawy. Maszyna została poważnie uszkodzona, m.in. zostały zniszczone wirniki - główny i ogonowy, zniszczeniu uległo podwozie. Na pokładzie śmigłowca było 15 osób: 11 pasażerów oraz czterech członków załogi. Rannych zostało 14 osób, nikt nie zginął.
Najciężej ranni byli: pracownica Centrum Informacyjnego Rządu i oficer Biura Ochrony Rządu. Odnieśli oni obrażenia kręgosłupa. Premier Leszek Miller miał złamane dwa kręgi piersiowe, szefowa jego gabinetu politycznego Aleksandra Jakubowska odniosła ranę powierzchowną głowy i doznała uszkodzenia dwóch kręgów. Lżej ranne osoby to: dwaj pracownicy Centrum Informacyjnego Rządu, lekarz, funkcjonariusze z Biura Ochrony Rządu, trzej piloci oraz stewardesa. Ranni zostali przewiezieni do szpitali w Warszawie.
Maszyna wystartowała o godzinie 17 z Wrocławia na Dolnym Śląsku, gdzie premier Leszek Miller brał udział w obchodach Barbórki w Lubinie. Brał także udział w otwarciu odcinka autostrady A4.
W marcu 2004 roku pilot mjr Marek Miłosz usłyszał zarzuty m.in. nieumyślnego sprowadzenia katastrofy powietrznej ze względu na niewłączenie ręcznego trybu instalacji przeciwoblodzeniowej. W marcu 2007 r. rozpoczął się proces, a w marcu 2010 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił oskarżonego lotnika. Były premier Leszek Miller powtarzał w mediach, że pasażerowie i załoga śmigłowca przeżyli katastrofę wyłącznie dzięki doświadczeniu i kunsztowi pilota. "wielokrotnie miałem okazję dziękować pułkownikowi Miłoszowi za uratowanie życia mnie i moim współpracownikom. Wyrażałem też pewność, co do jego najwyższych kwalifikacji. I choć wszyscy na pokładzie zostali solidnie pokiereszowani, to uniknęli najgorszego. Miałem nadzieję, że Marek Miłosz zostanie uniewinniony i bez przeszkód będzie mógł latać dalej" - napisał Leszek Miller w artykule w tygodniku "Polityka" w sierpniu 2010 r. już po wyroku. W mediach dodawał, że "jeśli miałby jeszcze kiedyś latać w trudnych warunkach to z ppłk. Miłoszem".
Aleksandra Jakubowska - kontrowersje
W lipcu 2006 roku Aleksandra Jakubowska potrąciła rowerzystę. Według policji miała 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu.
W 2011 roku Aleksandra Jakubowska została skazana
na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata w sprawie nieprawidłowości podczas przygotowywania w 2002 r. ustawy medialnej.
Sąd apelacyjny podtrzymał to rozstrzygnięcie. Sprawa ta miała związek z tzw. aferą Rywina, czyli
korupcyjną propozycją złożoną w 2002 roku Agorze, wydawcy "Gazety Wyborczej". Aleksandra Jakubowska nigdy nie przyznała się do winy.
W 2014 roku Jakubowska została skazana
na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy oraz przepadek mienia w wysokości 120 tys. zł. Sprawa dotyczyła przyjęcia ponad
500 tys. łapówki w związku
z nieprawidłowościami przy ubezpieczeniu majątku Elektrowni Opole. W 2016 roku Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok. Do aresztu trafili wówczas także
mąż Aleksandry Jakubowskiej - Maciej oraz Małgorzata G. i Jarosław N. - właściciele kancelarii brokerskiej, która pośredniczyła w ubezpieczeniu. Wszyscy wówczas aresztowani
wyszli na wolność za poręczeniem majątkowym.Aleksandra Jakubowska - życie prywatne
Mąż Aleksandry Jakubowskiej to Maciej Jakubowski.
Aleksandra Jakubowska ma syna Piotra, który jest niepełnosprawny intelektualnie.