Cmentarze na Podbeskidziu
Na podbeskidzkich cmentarzach spoczywa wiele znamienitych postaci. Wśród mogił odnaleźć można groby bohaterów wojennych, wybitnych naukowców i artystów.
Na cmentarzu parafialnym Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej pochowany jest Maciej Wojtyła, dziadek papieża Jana Pawła II, który zmarł 23 września 1923 roku. Grobem opiekują się siostry z pobliskiego Zgromadzenia Zakonnego Córek Bożej Miłości. Na tym cmentarzu spoczywa także Władysław Nehrebecki, reżyser filmów o przygodach Bolka i Lolka i innych znanych bielskich kreskówek.
Na bielskim cmentarzu żydowskim, utworzonym w 1849 roku, pochowano wielu ważnych dla miasta i społeczności żydowskiej osób. Spoczywa tam między innymi profesor Michael Berkowitz, sekretarz Teodora Herzla, twórcy syjonizmu. Bielski kirkut to jedyna żydowska nekropolia w Polsce, na której pochowani zostali także czterej muzułmanie - żołnierze, którzy zginęli podczas I wojny światowej.
Na cmentarzu "na gronicku" w Wiśle spoczywa założyciel i dyrektor artystycznego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Stanisław Hadyna. Jego twórca Stanisław Hadyna stworzył ponad 250 pieśni i 30 tańców oraz skomponował dwa koncerty fortepianowe i muzykę do filmów.
W Cieszynie na cmentarzu ewangelickim spoczywa światowej sławy dyrygent i wieloletni kierownik artystyczny Filharmonii w Katowicach Karol Stryja.
W Istebnej w Beskidzie Śląskim mieszkańcy składają kwiaty na grobie Gustawa Pilcha, pierwszego polskiego żołnierza, który poległ na tym terenie 1 września 1939 roku. Mogiła znajduje się na tamtejszym cmentarzu ewangelickim.
W Bielsku-Białej znajduje się jeden z największych cmentarzy wojskowych w Polsce. Pochowanych na nim jest około jedenastu tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej. Cmentarz powstał w 1945 roku, gdy armia marszałka Greczki wyzwoliła miasto. Po wojnie zwożono tu zwłoki żołnierzy Armii Radzieckiej, ekshumowane na terenach od Krakowa po Zabrze.
INTERIA.PL/PAP