Dokonano ekshumacji ks. Popiełuszki
W środę odbyła się ekshumacja szczątków ks. Jerzego Popiełuszki, co "Naszemu Dziennikowi" potwierdził o. Gabriel Bartoszewski, promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym kapelana "Solidarności".
Po ekshumacji ciało księdza powróciło na miejsce, w którym dotąd spoczywało - do grobu przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Zgodnie z zapowiedziami abp. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, pozostanie tam także po beatyfikacji, zapowiadanej na 6 czerwca w Warszawie.
Ks. Popiełuszko - życie i śmierć
- Kościół, oddając chwałę świętym i błogosławionym, dba także o ich doczesne szczątki i relikwie. Tak też jest w przypadku ks. Jerzego, podkreślił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" o. dr Szczepan T. Kraśkiewicz, konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Wyjaśnił, że takie momenty, jak beatyfikacja czy kanonizacja są okazją, by dokonać ekshumacji szczątków. Wówczas pobiera się także cząstki kości, które rozdzielane są na relikwiarzach i ofiarowywane tym środowiskom, które będą o nie prosić, żeby nowemu błogosławionemu czy świętemu poświęcać kościoły, parafie, ośrodki kultu.
Ks. Jerzy Popiełuszko zostanie beatyfikowany 6 czerwca w Warszawie, w dniu Święta Dziękczynienia. Proces beatyfikacyjny uznanego za męczennika księdza, zamordowanego w 1984 roku przez oficerów SB, trwał 12 lat. Bezpośredni sprawcy mordu zostali skazani; zakończyli już odbywanie kar. Nieznane wcześniej okoliczności sprawy do dziś bada IPN. Dekret o męczeństwie księdza Jerzego Popiełuszki papież Benedykt XVI podpisał 19 grudnia ub.r.
Grób ks. Popiełuszki przez 25 lat po jego śmierci odwiedziły pielgrzymki z całej Polski i świata. 23 szkoły w Polsce wybrały ks. Popiełuszkę za patrona, poświęcono mu ponad 130 tablic i 70 pomników, w tym osiem poza granicami kraju. W ponad 20 miastach Polski i dwóch za granicą znajdują się też symboliczne groby ks. Popiełuszki; 360 tys. ludzi odwiedziło też muzeum ks. Jerzego istniejące od 2004 r. przy żoliborskiej parafii.
INTERIA.PL/PAP