Reklama

Szef wywiadu wojskowego USA: Służby nie doceniły przygotowania ukraińskiego wojska

Szef wywiadu wojskowego USA, generał Scott Berrier przyznał w czwartek, że założenia amerykańskich służb w kontekście determinacji i przygotowania ukraińskiego wojska okazały się bardzo błędne. Dodał, że ten sam błąd popełniła Rosja. Berrier podtrzymał ocenę, że przekazanie Ukrainie MiG-ów nie zmieniłoby znacznie sytuacji w kraju.

Szef Wojskowej Agencji Wywiadowczej (DIA) generał Scott Berrier przyznał w czwartek w Senacie USA, że amerykańskie służby nie doceniły determinacji i przygotowania ukraińskiego wojska. Dodał, że ten sam błąd popełniła Rosja. Podtrzymał jednocześnie ocenę, że przekazanie Ukrainie MiG-ów nie zmieniłoby znacznie sytuacji.

- Poczyniliśmy założenia, które okazały się bardzo, bardzo błędne - przyznał szef DIA podczas wysłuchania przed senacką komisją ds. wywiadu.

Wojna w Ukrainie. Walczą dzielnie i honorowo

- Moim poglądem było, opierając się na różnych czynnikach, że Ukraińcy nie są tak przygotowani, jak być powinni. Kwestionowałem też ich wolę walki. To była zła ocena z mojej strony, bo walczą dzielnie i honorowo i robią słuszną rzecz - dodał generał.

Reklama

Zarówno Berrier, jak i dyrektor CIA Bill Burns oraz Dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines, podkreślali, że Ukraińców nie docenili też Rosjanie, co przełożyło się na ich problemy wojskowe, w tym złe planowanie i niskie morale.

Przekazanie MiG-ów Ukrainie. To zwiększyłoby ryzyko eskalacji konfliktu

Berrier i Haines odnieśli się też do sprawy przekazania polskich myśliwców MiG-29 Ukrainie. Berrier bronił oceny Pentagonu dotyczącej stosunkowo niewielkiej użyteczności dodatkowych myśliwców dla Ukrainy oraz wyższego ryzyka eskalacji ze strony Rosji.

Szef DIA zaznaczył, że Ukraińcy "dość skutecznie" korzystają z broni przeciwlotniczej, jak pociski Stinger, którą otrzymali od Zachodu, wobec czego Rosja nie uzyskała dominacji w przestrzeni powietrznej. Ocenił też, że istnieje różnica między przekazaniem tego typu broni, a przekazaniem myśliwców, jeśli chodzi o ryzyko odwetu ze strony Rosji. To samo stwierdziła Haines, powołując się na przygotowane niedawno analizy służb wywiadowczych.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wojna rosja ukraina | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy