Wybory 2023. Wyniki exit poll - co to jest i co oznacza?
Wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu odbędą się 15 października 2023 roku. Głosy na poszczególnych kandydatów i kandydatki będzie można oddawać w jednym z lokali wyborczych, w godzinach od 7 do 21. Zazwyczaj tuż po zakończeniu wyborów pojawiają się wyniki exit poll. Czym konkretnie są i czy bardzo się różnią od tych oficjalnych? Wyjaśniamy.
Wybory 2023. Czym są wyniki exit poll i kiedy się pojawiają?
Exit poll to sondaż, który przeprowadza się w dniu wyborów. Biorą w nim udział osoby opuszczające lokale wyborcze. Odpowiadają wówczas na pytanie, na kogo głosowali. Ankieterzy przeprowadzający sondaż exit poll, oprócz preferencji wyborczych, zbierają również informacje demograficzne na temat wyborców, takie jak wykształcenie, wiek lub płeć.
Na podstawie sondażu exit poll podawane są pierwsze przybliżone wyniki wyborów. Publikuje się je po zamknięciu lokali wyborczych i zakończeniu ciszy wyborczej, czyli po godzinie 21.
Warto zaznaczyć, że wyniki exit poll nie są oficjalnymi wynikami wyborów. Te pojawiają się z reguły następnego dnia po głosowaniu. Tak było w 2019 roku, gdy oficjalne wyniki z wyborów 13 października były znane w poniedziałkowy wieczór 14 października.
Margines błędu występujący w wynikach exit poll wynosi zazwyczaj 2 proc. Niedokładność wyników exit poll może wynikać m.in. z tego, że wyborcy głosujący na poszczególnych kandydatów mogą częściej odmawiać wzięcia udziału w sondażu.
Wybory parlamentarne 2023. Late poll a exit poll. Czym się różnią?
Jakiś czas po wynikach exit poll, najczęściej w nocy, podawane są również kolejne, późniejsze wyniki. Mowa tu o tak zwanych late poll. Czym late poll różnią się od wyników exit poll i czy są bardziej dokładne?
Late poll to prognoza wyników wyborów przygotowana na podstawie cząstkowych wyników z losowo wybranych obwodowych komisji wyborczych zebranych po ich zamknięciu. W tym przypadku ankieterzy nie opierają się na odpowiedziach wyborców. Po zebraniu takich wyników, ankieterzy przekazują je do ośrodków przygotowujących badanie. Tam też powstaje ostateczna prognoza wyników głosowania.
Wyniki late poll są zazwyczaj znane na kilkanaście godzin przed ogłoszeniem oficjalnych wyników głosowania, które podaje Państwowa Komisja Wyborcza i zwykle są dokładniejsze niż wyniki badania exit poll. Na ogół publikuje się je po uzyskaniu danych z 50 proc. obwodowych komisji (tak było po zakończonych wyborach parlamentarnych w 2019 roku).
Przeczytaj też: