Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Waldemar Kraska: Koronawirus nie odpuszcza. Jest apel

- Po dwóch dniach spadkowych widzimy, że koronawirus nie odpuszcza. W Polsce są liczne, rozproszone ogniska, nie ma dużych ognisk – powiedział na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, odnosząc się do nowego bilansu. – Pamiętajmy o dystansie, o maseczkach, o myciu rąk – zaznaczył. Wiceminister zaapelował też o szczepienie się przeciwko grypie.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska/Hubert Mathis/Agencja FORUM

- To pojedyncze ogniska. Nie mamy żadnych dużych ognisk. W dalszym ciągu dominują powroty z wakacji, duże imprezy rodzinne. To są te rozproszone ogniska, gdzie mamy osoby zakażone koronawirusem - wyjaśnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

- Jak widać, te ogniska się pojawiają, ale nie ma żadnych decyzji, jeśli chodzi o ilość osób na weselach i dużych imprezach rodzinnych. Jeśli taka decyzja będzie, to będzie to bardzo trudna decyzja. Na dzień dzisiejszy takowej nie ma - przekazał, pytany o możliwe nowe ograniczenia w związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem w kraju. - Uczulam wszystkich organizatorów, żeby przestrzegali reżimu sanitarnego - zaznaczył. 

Decyzji w sprawie ewentualnych zmian w strefach żółtych i czerwonych możemy spodziewać się w czwartek (27 sierpnia). 

Szczepienia przeciwko grypie

- Nadchodzi okres jesienny, dlatego apelujemy, aby szczepić się przeciw grypie. To jest okres, kiedy niestety wirus grypy także w tym roku nam nie odpuści - mówił Kraska.

Wiceminister zdrowia stwierdził też, że połączenie okresu grypowego z nasileniem zachorowań na COVID-19 jest niebezpieczne, bo trudno będzie lekarzom rozpoznawać te choroby ze względu na zbliżone objawy.

- Pierwsze objawy są bardzo podobne, więc bardzo trudno będzie lekarzom pierwszego kontaktu odróżnić, co jest koronawirusem, a co jest infekcją grypową. Dlatego apelujemy o to, byśmy się szczepili przeciw grypie - podkreślił. 

Jednocześnie wiceminister przypomniał, że od 1 września pojawi się w połowie refundowana donosowa szczepionka dla dzieci w wieku przedszkolnym i iniekcyjna dla osób do 65 lat z chorobami współistniejącymi oraz dla osób powyżej 65 lat. Bezpłatnie zaś będą mogli szczepić się seniorzy powyżej 75 lat.

- Nowością jest to, aby w połowie refundować szczepionki dla osób poniżej 65. roku życia w przypadku, gdy towarzyszą im inne choroby współistniejące, czyli kardiologiczne, obniżenie odporności po przeszczepach czy układu oddechowego - wyliczył.

Kraska zapewnił, że lekarze rodzinni otrzymają z resortu dokładne wytyczne, jak mają postępować, diagnozując pacjentów z podejrzeniem COVID-19. Zaznaczył, że nadal powinni oni bazować na teleporadach, choć w poradniach medycyny rodzinnej równie istotna pozostanie możliwość umówienia bezpośredniej wizyty.

Dzieci wracają do szkół

Na konferencji prasowej dziennikarze pytali też Kraskę o powrót dzieci do szkół 1 września. 


- Bardzo ważne jest, jak będzie przeprowadzona cała organizacja nauki w szkołach - podkreślał Kraska. Stwierdził, że wytyczne, którymi dysponują teraz dyrektorzy, są jasne i jeśli będą przestrzegane, to powrót dzieci do szkół będzie bezpieczny.

"Turyści powinni się z tym liczyć"

Nie zabrakło też pytania m.in. o przedłużenie zakazu połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym w związku z epidemią. Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, na nowej liście mają znaleźć się 63 kraje, w tym: Hiszpania, Belgia, Malta i Albania.

- Dajemy z dość dużym wyprzedzeniem tę listę. Turyści powinni się z tym liczyć, że możliwość powrotu może być ograniczona. Jeżeli będą przypadki, że ktoś nie zdąży wrócić do kraju, to na pewno MSZ będzie pomagał takim osobom. Jednak zawsze powtarzam: musimy się liczyć z tą niepewnością, że wyjazd zagraniczny może się skończyć powrotem do dwutygodniowej kwarantanny - powiedział Kraska.

Podkreślił, że Polska jest pięknym krajem i w dobie koronawirusa bezpieczniej jest wypoczywać na miejscu.

Zgodnie z założeniami opublikowanego w piątek (21 sierpnia) rządowego projektu rozszerza się z 44 do 63 listę państw, do których ma obowiązywać zakaz lotów pasażerskich.

Z listy państw, objętych zakazem lotów, zniknąć miałyby: Chiny, Rosja, Gabon, Singapur, Serbia, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca.

Na liście państw i terytoriów objętych zakazem mają się pojawić: Aruba, Belize, Wenezuela, Gibraltar, Monako, Belgia, Hiszpania, Libia, Polinezja Francuska, Albania, Filipiny, Gambia, Indie, Liban, Malta, Namibia, Paragwaj, San Marino, Rumunia, Sint Maarten, Guam, Turks i Caicos, Portoryko, Wyspy Dziewicze USA i Wyspy Owcze.

Rozporządzenie miałoby obowiązywać od 26 sierpnia do 8 września.

INTERIA.PL/PAP

Zobacz także