Reklama

Wojewoda opolski ostrzega: Nie łówcie ryb

Wstrzymanie się od łowienia i spożywania ryb z rzeki Kłodnicy, Odry, Kanału Gliwickiego i Kędzierzyńskiego, nie wykorzystywanie wody do podlewania roślin i pojenia zwierząt oraz unikanie kontaktu z wodą - takie zalecenia wydał wojewoda opolski w związku z środową awarią oczyszczalni ścieków w Gliwicach.

Po awarii oczyszczalni ścieków w Gliwicach (woj. śląskie) wojewoda opolski wydał zalecenia. Komunikat przekazał również w mediach społecznościowych.

"Służby w sposób ciągły monitorują sytuację na Kłodnicy, Kanale Gliwickim i Odrze. Stałej analizie poddawane są próbki wody. Na tę chwilę nie ma zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. Jednak wojewoda rekomenduje powstrzymanie się od łowienia i spożywania ryb z rzeki Kłodnicy, Odry i Kanału Gliwickiego i Kędzierzyńskiego do całkowitego wyjaśnienia sytuacji. Wojewoda rekomenduje także nie wykorzystywanie wody do podlewania roślin i pojenia zwierząt oraz unikanie kontaktu z wodą" - czytamy w komunikacie wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego.

Reklama

Awaria oczyszczalni ścieków w Gliwicach

Do awarii doszło w środę rano. Jak informował po południu rzecznik prezydenta Gliwic Łukasz Oryszczak, "jeden z osadników oczyszczalni jest niedrożny". - Z tego powodu około 30 proc. ścieków jest obecnie oczyszczanych jedynie mechanicznie. Pracownicy miejskich wodociągów są na miejscu i pracują nad usunięciem awarii. Prace utrudniają obfite opady deszczu. Awaria powinna zostać usunięta najpóźniej jutro (w czwartek- red.) do południa - mówił.

Czytaj również: Awaria centralnej oczyszczalni ścieków. "Uciążliwości zapachowe"

Podkreślił, że pozwolenie wodnoprawne przewiduje możliwość wystąpienia takiej awarii, a wodociągi mają do 48 godzin na jej usunięcie. Jak zapewnił, "ten termin powinien zostać dochowany". 

Przedstawiciele RZGW Wód Polskich przeprowadzili w środę na miejscu wizję z udziałem Dyrektora Zarządu Zlewni w Gliwicach oraz gliwickiego Kierownika Nadzoru Wodnego.

W komunikacie Wód Polskich zaznaczono: "Stwierdzono uciążliwości zapachowe. W związku ze zdarzeniem bezzwłocznie wszczęto również interwencyjną kontrolę gospodarowania wodami wobec Przedsiębiorstwa (Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach, do którego należy oczyszczalnia - red)(...)".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: awaria | oczyszczalnia ścieków | ryby | Gliwice | Odra

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy