Rosjanie pozyskali rzadki pierwiastek
Rosyjskim naukowcom udało się uzyskać 9 gramów renu, bardzo rzadkiego metalu, używanego w produkcji silników lotniczych i wszędzie tam, gdzie wymagane są materiały o bardzo wysokiej żaroodporności. Rosjanie twierdza, że źródłem tego rzadkiego materiału może stać się wulkan z Wysp Kurylskich.
Już jednoprocentowy dodatek renu w stopie innych metali znacząco podnosi jego wytrzymałość w wysokich temperaturach. Dlatego używany jest np. do produkcji łopatek turbin w silnikach lotniczych.
Ren jest metalem bardzo rzadkim, rocznie na świecie wydobywa się go ok. 30 ton. Rosja, której przemysł zużywa ok. 5 ton tego pierwiastka, od kilku lat poszukuje jego naturalnych złóż.
Naukowcy twierdzą, że udało im się rozwiązać ten problem. Wulkan Kudriawyj na wyspie Iturup wyrzuca w postaci gazu dwusiarczek renu, który osadza się na jego zboczach. Rocznie z krateru wydobywa się w ten sposób ok. 20 ton renu. Jedyny problem - uzyskać ren z dwusiarczku.
Udało się to naukowcom z Instytutu Wulkanologii i Geodynamiki, którzy twierdza, że w ten sposób Rosja może zaspokoić potrzeby swojego przemysłu i stać się eksportowym potentatem.