Reklama

Przełomowe odkrycie. Ten dinozaur naprawdę zginął w ten sposób?

Przełomowego odkrycia dotyczącego dinozaurów dokonano w Tanis w Dakocie Północnej. Paleontolodzy znaleźli tam doskonale zachowane skamieniałości prehistorycznych gadów. Uwagę przyciąga nie tylko stan szczątków dinozaurów, ale przede wszystkim to, że najprawdopodobniej zginęły one w dniu, w którym gigantyczna asteroida uderzyła w Ziemię.

Pierwsze takie znalezisko w historii?

BBC poinformowało o przełomowym odkryciu paleontologów pracujących na stanowisku archeologicznym w Tanis w Dakocie Północnej. Po raz pierwszy odnaleziono tam skamieniałość dinozaura, który zginął 66 mln lat temu w wyniku uderzenia fragmentu asteroidy o szerokości około 12 km. Zderzyła się ona z Ziemią w Zatoce Meksykańskiej, u wybrzeży Półwyspu Jukatan, mniej więcej 3000 km od miejsca wykopalisk, jednak siła uderzenia była tak wielka, że doprowadziło ono do wyginięcia wielu gatunków prehistorycznych zwierząt. 

Do tej pory badaczom nie udawało się odnaleźć zbyt wielu szczątków dinozaurów z okresu ostatnich kilku tysięcy lat przed wielką katastrofą. Jeśli więc wydobyty ze skał gad naprawdę zakończył swoje życie w dniu, w którym w Ziemię uderzyła ogromna asteroida, byłoby to pierwsze takie znalezisko w historii

Reklama

Niezwykłe odkrycie w Tanis. Odnaleziono szczątki dinozaura

Szczątkom dinozaura, a dokładniej nodze gada, która została odnaleziona przez paleontologów przyjrzał się prof. Paul Barrett z londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej. Badacz prehistorycznych zwierząt od razu rozpoznał, że stwór w skamielinie to tescelozaur. 

Zdaniem Barretta, śmierć dinozaura najprawdopodobniej była nagła. "Wygląda jak zwierzę, którego noga została po prostu bardzo szybko oderwana" - powiedział ekspert.

Potwierdza to tezę paleontologów z Tanis, którzy na podstawie pozycji kończyny gada twierdzą, że dinozaur naprawdę mógł zginąć w wyniku uderzenia asteroidy.

Nie wszyscy naukowcy są jednak tego samego zdania. Prof. Steve Brusatte z Uniwersytetu w Edynburgu na chwilę obecną jest dość sceptycznie nastawiony do tego odkrycia, ponieważ niewykluczone jest  również to, że dinozaur mógł zginąć jeszcze zanim doszło do wielkiej katastrofy.

Cmentarzysko w Tanis. Szczątki dinozaura to tylko jedno z przełomowych odkryć

Skamieniałość dinozaura to tylko jedno z wielu odkryć, jakich dokonano w Tanis. Chociaż paleontolodzy nie podzielili się jeszcze wszystkimi informacjami na temat wykopalisk, w artykule opublikowanym na stronie BBC czytamy, że oprócz ogromnego gada badacze odnaleźli również m.in.: 

  • skamieniałe ryby 
  • skamieniałego żółwia nadzianego na drewniany kołek
  • szczątki niewielkich ssaków oraz wykopane przez nich nory
  • skórę triceratopsa
  • zarodek pterozaura w jajku

Są to niezwykle cenne i rzadkie odkrycia, które już same w sobie stanowią nie lada atrakcję i mogą pomóc naukowcom lepiej poznać i zrozumieć świat sprzed chwili uderzenia asteroidy.

Badacze podkreślają na przykład, że jajo pterozaura jest wyjątkowe i dowodzą tego badania przeprowadzone przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii rentgenowskiej, dzięki której możliwe jest określenie składu chemicznego oraz właściwości skorupki jaja. 

Ponadto, tomografia rentgenowska umożliwia badaczom wyodrębnienie kości pisklęcia dinozaura, wydrukowanie ich, a następnie zrekonstruowanie prawdopodobnego wyglądu prehistorycznego gada. 

Robert DePalma, absolwent Uniwersytetu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, który kieruje wykopaliskami w Tanis, ustalił, iż "mały pterozaur był prawdopodobnie rodzajem azhdarchida, grupy latających gadów, których dorosłe skrzydła mogły osiągnąć ponad 10 metrów".

Czytaj również: 

Przełomowe odkrycie dotyczące dinozaurów. Kiedy uderzyła asteroida, która je unicestwiła? 

Zobacz także: 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama