Reklama

Reklama

K-dronowe zabawki Polaka na targach w USA

Amerykańskie Międzynarodowe Targi Zabawek rozpoczęły się dzisiaj w Nowym Jorku. Pośród eksponujących swe dokonania ponad 1000 producentów z całego świata znalazł się polski rysownik, malarz i scenograf Janusz Kapusta ze swymi k-dronowymi zabawkami.

Reklama

K-dron to jedenastościenna bryła geometryczna, której odkrywcą jest Kapusta (k to 11. litera alfabetu łacińskiego, a końcówka "dron" pochodzi od greckiego słowa edron, co znaczny ściana).

Reklama

Największe w USA doroczne targi w pawilonach Javits Center na Manhattanie prezentują ogromną różnorodność i bogactwo zabawek. Od klasycznych hula hop, lalek Barbie, gier karcianych i łamigłówek, przez wszelkiego rodzaju samochody, kostki Rubika, na grach iPhonowych kończąc.

Zwracają na tym tle uwagę oryginalne projekty mieszkającego w Nowym Jorku Janusza Kapusty, który niedawno obronił doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Kapusta to architekt z wykształcenia, artysta o zainteresowaniach metamatematycznych i filozoficznych, jeden z najwybitniejszych ilustratorów, publikujący swe prace m.in. w dziennikach "New York Times" i "Rzeczpospolita".

Pytany, skąd się wziął pomysł na zabawki z k-dronu, Kapusta wyjaśnił, że właśnie dziecko jest naturalnym sprzymierzeńcem w rozpoznawaniu i przyswajaniu rzeczy nowych. Demonstrował już swoje projekty na wystawie w Javits Center w minionym roku. Teraz po raz pierwszy prezentuje k-dronowy zestaw jakby talię kart, którą gra się w różne gry.

- Bazując na podstawowym zbiorze czterech białych i czterech czarnych k-dronów pokazuję 11 nowych gier, które rozwijają różne cechy dziecka, jak cierpliwość, wyobraźnię, myślenie i kreatywność, czy spryt i manualną zręczność - tłumaczy wynalazca.

- Ponieważ jestem psychologiem, projekty Kapusty są dla mnie specjalnie intrygujące - ocenił John Ryder. Zainteresują nie tylko dzieci. W rozwoju umysłu mogą pomóc każdemu, kto lubi ćwiczyć wyobraźnię".

Kapusta jest jednocześnie projektantem i producentem swoich zabawek. Pojawiły się już na wszystkich kontynentach świata od Japonii i Egiptu po Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Od kilku miesięcy są do nabycia w Polsce.

Targi zabawek w Javits Center potrwają do środy.

Dowiedz się więcej na temat: targ | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama