Reklama

Reklama

Fotowoltaika na przystankach, latarniach i nie tylko, czyli OZE w przestrzeni miejskiej

Coraz popularniejsze jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym, także w przestrzeni miejskiej. Różne urządzenia zlokalizowane w mieście są zasilane energią odnawialną pochodzącą z promieni słonecznych. Takie niewielkie modyfikacje urządzeń, mają duży wpływ na ograniczanie m.in. smogu, a przy okazji zmniejszają wydatki miasta na energię - czyli w budżecie zostaje więcej pieniędzy na inne inwestycje.

Inwestycje w odnawialne źródła energii w przestrzeni miejskiej przyczyniają się do jej zmian na bardziej zrównoważoną, przyjazną człowiekowi. Staje się ona interaktywna oraz atrakcyjna dla mieszkańców i turystów.

Fotowoltaika w przestrzeni miejskiej najczęściej zasila:

-        ławki,

-        parkometry,

-        oświetlenie reklam,

-        sygnalizację świetlną,

-        latarnie,

-        automatyczne wypożyczalnie rowerów,

-        oświetlenie przystanków,

-        oświetlenie znaków drogowych,

Reklama

-        place zabaw.

Ławki solarne

W kilku miastach w Polsce zostały postawione ławki solarne - czyli fotowoltaiczne. Za ich pomocą można podładować sobie smartfon, tablet lub laptop. Najnowsze modele, które są aktualnie wprowadzane na rynek, nie tylko ładują urządzenia, ale również mają wbudowane wyświetlacze za pomocą których można odczytać rozkład jazdy komunikacji miejskiej i prognozę pogody. Mogą też wyświetlać komunikaty np. o utrudnieniach w ruchu.

Komunikacja miejska

W Warszawie etapowo wprowadzane są do floty komunikacji miejskiej autobusy z ogniwami fotowoltaicznymi zamontowanymi na dachach. Energia pochodząca z tych ogniw zasila kasowniki, biletomaty oraz monitoring w autobusie. Dodatkowo na jednej z zajezdni na dachu budynku jest zainstalowana instalacja o mocy 75 kWp, która pokrywa bieżące potrzeby na energię.

Fotowoltaika na dachach

Panele fotowoltaiczne można montować na dachach domów i bloków. Często też firmy decydują się na montaż tych instalacji na dachach swoich biurowców. Montowane są też na stacjach benzynowych bądź myjniach samochodowych czy większych obiektach - np. halach produkcyjnych.

Przystanki fotowoltaiczne

W przypadku przystanków komunikacji publicznej, fotowoltaikę można stosować w formie zadaszeń i ścian zewnętrznych. Za ich pomocą można produkować energię elektryczną z promieni słonecznych oraz zapewnić schronienie dla pasażerów przed różnymi warunkami pogodowymi.

Miejskie wypożyczalnie rowerów

W Polsce coraz popularniejsze są rowery miejskie, które umożliwiają szybkie i łatwe przemieszczanie się po mieście. Można je wypożyczać z automatycznych parkingów rowerowych. Przy okazji instalacji takich stanowisk, są one wyposażane w panele fotowoltaiczne, które pełnią kilka funkcji. Służą jako zadaszenie oraz produkują energię elektryczną.

Znaki drogowe

W systemy fotowoltaiczne wyposażane są też znaki drogowe. Wyprodukowana przez nie energia służy do ich podświetlania, aby zwiększyć ich widoczność. Często też, jeżeli znak wskazuje przejście dla pieszych, pasy są również podświetlone przez latarnie oraz pulsujące światła ostrzegawcze, które są zasilane przez energię pochodzącą z systemu fotowoltaicznego. Systemy te są dodatkowo wyposażone w monitoring parametrów meteorologicznych - promieniowania słonecznego oraz temperatury otoczenia i modułów, a także parametry elektryczne. Zapewnia to działanie świateł nawet przez 10 pochmurnych dni przy pełnym naładowaniu akumulatorów.

Oświetlenie reklam

Podświetlenie słupów reklamowych, billboardów i reklam również może pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika zapewnia ich oświetlenie w nocy bez potrzeby podłączania do stałego źródła energii. Regulatory, zamontowane w takich instalacjach, zapewniają również dostosowanie intensywności oświetlenia w zależności od warunków atmosferycznych.

Parki ekologiczne

Przy ich budowie wykorzystywane są naturalne materiały pochodzące z recyklingu z których powstają place zabaw czy przestrzenie do wypoczynku i sportu. Fotowoltaiką zasilane są latarnie, które oświetlają teren parku. Przykładem takiego parku ekologicznego jest park, który został wybudowany w Warszawie, w dzielnicy Ursus - powstał na nim plac zabaw, wybieg dla psów, polany piknikowe oraz przestrzenie do sportu. Ścieżki są wykonane z materiałów z recyklingu.

Energetyczne drzewo

Naukowcy z Brunel University w Londynie skonstruowali sztuczne drzewo, które wytwarza energię ze słońca oraz wiatru. E-liście znajdujące się na drzewie poruszają się wraz z powiewem wiatru wytwarzając jednocześnie energię i działają jak panel fotowoltaiczny. Są one lekkie i elastyczne, więc beż żadnych uszkodzeń mogą poruszać się na wietrze. Im dni są bardziej słoneczne i wietrzne, tym więcej energii  wytwarzają. Gałęzie i ogonki liści takiego drzewa zawierają wstążki piezoelektryku, który wychwytuje energię kinetyczną podczas poruszania się liści. Nadwyżki energii wyprodukowane przez takie drzewa mogą być magazynowane w akumulatorach lub oddawane do sieci. Projektanci z uczelni planują wyposażyć drzewa w pień, który służyłby jako światła uliczne. Opracowują też możliwość ładowania samochodów elektrycznych i urządzeń elektronicznych za pośrednictwem drzewa.

Materiał promocyjny partnera Stilo Energy

Advertisement
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy