Reklama

Reklama

Co to jest afazja? To z jej powodu Bruce Willis kończy karierę

Czym jest afazja? To pytanie od wczoraj zadaje sobie wiele osób. Bruce Willis poinformował bowiem, że kończy karierę aktorską właśnie z powodu tego zaburzenia. Poniżej wyjaśniamy, czym jest afazja i jak się objawia.

O zakończeniu kariery przez Bruce’a Willisa poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych. Podano m.in., że u aktora zdiagnozowana została afazjaStan zdrowia nie pozwala mu na kontynuowanie pracy.

Bruce Willis kończy karierę. Przyczyną afazja 

"Jako rodzina chcieliśmy się podzielić informacją, że nasz ukochany Bruce ma problemy ze zdrowiem i niedawno zdiagnozowano u niego afazję, która wpływa na jego zdolności poznawcze" - napisały w oświadczeniu kobiety z rodziny Bruce’a Willisa.

Reklama

"To naprawdę trudny czas dla naszej rodziny i jesteśmy bardzo wdzięczni za waszą nieustającą miłość, współczucie i wsparcie. Przechodzimy przez to jako silna rodzina i chcieliśmy, aby jego fani też o tym wiedzieli, ponieważ wiemy, jak wiele on dla was znaczy, tak jak wy dla niego" - czytamy w komunikacie, pod którym podpisały się: była żona gwiazdora Demi Moore, obecna małżonka Willisa - Emma Heming Willis oraz pięć jego córek.

Czym jest afazja?

Po pojawieniu się oświadczenia rodziny Bruce’a Willisa w internecie zaroiło się od zapytań dotyczących afazji. Czym jest? I jak się objawia?

Afazja to zaburzenie mowy polegające na utracie zdolności do rozumienia oraz tworzenia wypowiedzi. Wyróżnia się kilka jej rodzajów.

W przypadku afazji czuciowej chory słyszy, co się do niego mówi, jednak nie jest w stanie zrozumieć wypowiedzi. Afazja ruchowa natomiast to zanik zdolności mówienia. Możliwa jest także afazja mieszana, w której pacjent nie rozumie, co się do niego mówi oraz sam nie jest w stanie mówić.

Dodatkowo wyróżniane są jeszcze dwa typy: afazja agnostyczna, gdy występuje problem z dobieraniem słów oraz afazja rozwojowa u 2-3 letnich dzieci, które mogą mieć problemy z wypowiadaniem niektórych wyrazów.

Afazja. Przyczyny zaburzenia

Afazja to zazwyczaj wynik uszkodzenia struktury mózgu np. w efekcie przebytych chorób. Jak podaje serwis Interia Zdrowie: "nastąpić to może w przebiegu takich chorób i schorzeń jak urazy czaszkowo mózgowe, nowotwory mózgu, neuroinfekcje (np. opryszczkowe zapalenie mózgu), choroby neurodegeneracyjne (np. choroba Alzheimera), miażdżyca naczyń tętniczych, padaczka, choroba Parkinsona i choroba Picka"

Afazja może być również następstwem udaru mózgu. Rzadziej przyczyną afazji jest zatrucie toksynami.

Afazja. Najczęstsze objawy

Objawy afazji to:

  • otępienie
  • tzw. mgła mózgowa
  • problemy ze znalezieniem słów
  • mylenie nazw
  • utrata zdolności do mówienia
  • utrata zdolności rozumienia słyszanych słów
  • problemy z pamięcią
  • porażenie ciała
  • zaburzenia połykania
  • zaburzenia widzenia

Warto podkreślić, że afazja to nie choroba, a tylko symptom innego schodzenia. Dlatego jej leczenie zależy od tego, jaka jest choroba podstawowa.

Czytaj też: Jak Bruce Willis zachowywał się na planie swoich ostatnich produkcji?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy