Co to jest afazja? To z jej powodu Bruce Willis kończy karierę
Czym jest afazja? To pytanie od wczoraj zadaje sobie wiele osób. Bruce Willis poinformował bowiem, że kończy karierę aktorską właśnie z powodu tego zaburzenia. Poniżej wyjaśniamy, czym jest afazja i jak się objawia.
O zakończeniu kariery przez Bruce’a Willisa poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych. Podano m.in., że u aktora zdiagnozowana została afazja. Stan zdrowia nie pozwala mu na kontynuowanie pracy.
"Jako rodzina chcieliśmy się podzielić informacją, że nasz ukochany Bruce ma problemy ze zdrowiem i niedawno zdiagnozowano u niego afazję, która wpływa na jego zdolności poznawcze" - napisały w oświadczeniu kobiety z rodziny Bruce’a Willisa.
"To naprawdę trudny czas dla naszej rodziny i jesteśmy bardzo wdzięczni za waszą nieustającą miłość, współczucie i wsparcie. Przechodzimy przez to jako silna rodzina i chcieliśmy, aby jego fani też o tym wiedzieli, ponieważ wiemy, jak wiele on dla was znaczy, tak jak wy dla niego" - czytamy w komunikacie, pod którym podpisały się: była żona gwiazdora Demi Moore, obecna małżonka Willisa - Emma Heming Willis oraz pięć jego córek.
Po pojawieniu się oświadczenia rodziny Bruce’a Willisa w internecie zaroiło się od zapytań dotyczących afazji. Czym jest? I jak się objawia?
Afazja to zaburzenie mowy polegające na utracie zdolności do rozumienia oraz tworzenia wypowiedzi. Wyróżnia się kilka jej rodzajów.
W przypadku afazji czuciowej chory słyszy, co się do niego mówi, jednak nie jest w stanie zrozumieć wypowiedzi. Afazja ruchowa natomiast to zanik zdolności mówienia. Możliwa jest także afazja mieszana, w której pacjent nie rozumie, co się do niego mówi oraz sam nie jest w stanie mówić.
Dodatkowo wyróżniane są jeszcze dwa typy: afazja agnostyczna, gdy występuje problem z dobieraniem słów oraz afazja rozwojowa u 2-3 letnich dzieci, które mogą mieć problemy z wypowiadaniem niektórych wyrazów.
Afazja to zazwyczaj wynik uszkodzenia struktury mózgu np. w efekcie przebytych chorób. Jak podaje serwis Interia Zdrowie: "nastąpić to może w przebiegu takich chorób i schorzeń jak urazy czaszkowo mózgowe, nowotwory mózgu, neuroinfekcje (np. opryszczkowe zapalenie mózgu), choroby neurodegeneracyjne (np. choroba Alzheimera), miażdżyca naczyń tętniczych, padaczka, choroba Parkinsona i choroba Picka"
Afazja może być również następstwem udaru mózgu. Rzadziej przyczyną afazji jest zatrucie toksynami.
Objawy afazji to:
- otępienie
- tzw. mgła mózgowa
- problemy ze znalezieniem słów
- mylenie nazw
- utrata zdolności do mówienia
- utrata zdolności rozumienia słyszanych słów
- problemy z pamięcią
- porażenie ciała
- zaburzenia połykania
- zaburzenia widzenia
Warto podkreślić, że afazja to nie choroba, a tylko symptom innego schodzenia. Dlatego jej leczenie zależy od tego, jaka jest choroba podstawowa.
Czytaj też: Jak Bruce Willis zachowywał się na planie swoich ostatnich produkcji?